Djetinjstvo u ratu

Tokom Opsade Sarajeva ubijeno je 1.601 dijete, a ranjeno više od 15.000 djece. Desetine hiljada djece odrastalo je u opkoljenom gradu.

Djetinjstvo u ratu - Sarajevo 92-95
Djetinjstvo u ratu - Sarajevo 92-95
Petnaest godina nakon rata, nakon više od stotinu knjiga i ostvarenja o ratu, još uvijek nema knjige koja se bavi djetinjstvom. Kada se sabira ratna šteta, računaju se ubijeni i ranjeni, raseljeni, pa i srušene zgrade i objekti. Niko ne računa dječije godine.

Ideja ovog projekta je da se putem web stranice i na druge načine skupe sjećanja 1.600 sarajevske djece koja su provela dio djetinjstva u ratu. Ako ste i Vi dio svog odrastanja proveli u Sarajevu od 1992. do 1995, Vi imate svoj odgovor na pitanje o djetinjstvu u ratu. Cilj je stvaranje kolektivne riznice sjećanja djece Sarajeva.

Iako znam da bi mnogi pisali puno više, ograničenje od jedne rečenice je tu jer želim skupiti 1.600 različitih sjećanja. Neka to bude nešto vaše, nešto sasvim lično, prvo čega se sjetite. Nešto što će biti unikatno, različito od odgovora drugih ljudi.

Tu ne može, niti treba stati sve, već samo neki mali detalj, događaj ili navika. Neka tih 1.600 različitih rečenica bude poruka ljudi koji imaju iskustvo odrastanja u ratu. Poruka da ne žele da neka druga djeca u svijetu odrastaju u takvim uslovima. Ovo je moj poziv da takvu poruku kreiramo zajedno.

Prvih 1.600 različitih upisa bit će objavljeno sa mojom pričom u knjizi “Djetinjstvo u ratu”. U knjizi posvećenoj mojoj drugarici Mireli Pločić i ostalih 1.600 poginulih drugova i drugarica. U knjizi posvećenoj svima nama.

Već godinama razmišljam koji je pravi način da se odgovori na temu “djetinjstvo u ratu”. U fokusu mog razmišljanja od prvog dana je knjiga koja govori o iskustvu odrastanja u opkoljenom Sarajevu.

Duboko vjerujem da je iskustvo odrastanja u opkoljenom Sarajevu specifično.

Istovremeno, vjerujem da je to iskustvo slično iskustvu druge djece koja su dio djetinjstva provela u ratu u BiH, ili na bilo kojem kraju planete. Vjerujem da sjećanja na djetinjstvo u ratu nisu isključivo tužna. Ona se često odnose na lijepe trenutke, a gotovo uvijek su ispunjena nekim neobjašnjivim ponosom.

Do danas, kolektivno iskustvo sarajevske djece nije zabilježeno. Ovaj projekt nije sveobuhvatan, niti je moguće na jedno mjesto sabrati cijelo iskustvo djece Sarajeva. Ovaj projekt na simboličan način želi krenuti tim putem.

piše: Jasminko Halilović

Saznajte više na » djetinjstvouratu.com

Koliko vam se sviđa ova objava?

Kliknite na srce da ocijenite!

Prosječna ocjena / 5. Do sada ocjenjeno:

Objava nema ocijena! Budite joj prvi :)

sarajevo.co.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *