Ivica Osim – počasni predsjednik Želje

Na redovnoj izbornoj Skupštini Fudbalskog kluba Željezničar, koja je održana u subotu, u sarajevskom hotelu Bristol, odlučeno je da legendarni Ivica Osim postane počasni predsjednik tima s Grbavice.

Ivica Osim

Na skuštini je bilo prisutno 47 od 54 delegata, a na drugoj tački dnevnog reda Amar Bajramović je predložio Ivicu Osima za počasnog predsjednika kluba, s čime su se složili svi prisutni. Ovom prilikom je emitovan i dvominutni film o Straußu s Grbavice, a počasnom predsjedniku Želje je uručen i poklon nakon čega je pozdravljen velikim aplauzom.

Strauß sa Grbavice

Ivica Osim je rođen 6. maja 1941. godine u sarajevskom naselju Hrasno. Odrasatao je tokom Drugog svjetskog rata, u radničkoj porodici. Otac mu je bio bravar u željeznici i povremeno je svirao harmoniku, a majka je bila domaćica i aktivistica u Crvenom krstu za šta je dobila Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva. Popularni Švabo je završio osnovnu školu u Hrasnom i Novom Sarajevu, a zatim upisuje gimnaziju, gdje je jedan od najboljih matematičara zbog čega je oslobođen mature. Upisuje prirodno-matematički fakultet u Sarajevu i već na prvom ispitu matematike dobija ocjenu devet. Da se opredijelio za nastavak studija umjesto za fudbal, Ivica bi sigurno dogurao i do akademskog zvanja.

Ivica Osim svoju fudbalsku karijeru počinje 1954. godine u omladinskom pogonu sarajevskog FK Željezničara. Za prvi tim Želje debituje 1959. godine na utakmici protiv NK Proletera iz Osijeka. Prvi trener mu je bio Spasoje Abramović, a igrao je u tandemu sa Dragom ‘Mišom’ Smajlovićem. Zbog izvanredne tehnike, sjajnog vođenja lopte, efektnog driblinga i dobrog šuta, dobio je nadimak Strauß sa Grbavice i postao miljenik publike.

Ivica Osim u svlačionici

Nakon devet godina provedenih u FK Željezničaru, u decembru 1968. godine Švabo prelazi u holandski FC Zwolle gdje, zbog povrede koljena, ostaje samo tri mjeseca, iponovo se vraća u FK Željezničar, gdje ostaje do 1970. godine kada prelazi u francuski RC Strasbourg, gdje ostaje naredne dvije sezone i u 58 utakmica postiže 16 golova. U ljeto 1972. godine prelazi u CS Sedan, gdje ostaje tri sezone. Sezonu 1975/76 provodi u FC Valenciennes, a onda potpisuje za RC Strasbourg, gdje ostaje sve do 1978. godine kada se odlučuje okačiti kopačke o klin.

Tokom 1962. i 1963. godina je član mlade U-21 reprezentacije SFR Jugoslavije za koju igra tri utakmice, da bi 1964. godine postao član A reprezentacije SFR Jugoslavije, za koju je u 16 utakmica postigao 8 golova. Učestvovao je i na Olimpijskim igrama 1964. godine u Japanu, kada je u pet odigranih utakmica postigao 4 gola. Osim je igrao u finalu Evropskog prvenstva 1968, protiv reprezentacije Italije koju je SFR Jugoslavija u ponovljenoj utakmici izgubila rezultatom od 2:0. Poslednju utakmicu za reprezentaciju odigrao je 30. aprila 1969. godine protiv reprezentacije Španije odigranom u Barceloni, u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo Meksiko 1970.

Ivica Osim na klupi reprezentacije SFR Jugoslavije

Nakon završene igračke karijere, prvi tim koji preuzima kao trener je FK Željezničar 1978. godine. Narednih osam godina ostaje na klupi FK Željezničara sa kojim dva puta postaje vice-prvak SFR Jugoslavije, finalista Kupa Maršala Tita, i polufinalista Kupa UEFA 1986. godine, kada mu na put staje mađarski Videoton. To je bio jedan od najtežih sportski trenutaka u historiji FK Željezničara i u trenerskoj karijeri Ivice Osima.

U prvoj utakmici Videoton je na svom terenu slavio sa 3:1, da bi na prepunoj Grbavici 24. aprila 1984. godine FK Željezničar sve do samog kraja utakmice vodio sa 2:0 i jednom nogom već bio finalu Kupa UEFA, gdje ga je čekao slavni Real Madrid. Međutim u 87 minuti utakmice, prvi prelazak preko centra mađari su iskoristili na pravi način, te desni bek Videotona József Csuhay postiže gol za konačnih 2:1 i osigurava svom timu ulazak u finale.

Na ljetnim Olimpijskim igrama 1984. godine u Los Angelesu, Osim je asistent Ivanu Toplaku, tadašnjem selektoru Olimpijske fudbalske reprezentacije SFR Jugoslavije, koja je osvojila bronzanu medalju. Dvije godine kasnije postaje selektor reprezentacije SFR Jugoslavije, sa kojom debituje 29. oktobra 1986. godine u Splitu pobjedom od 4:0 protiv Turske.

Ivica Osim podnosi ostavku na klupi reprezentacije Jugoslavije (Beograd, 23. maj 1992. godine)

Ivica Osim je bio prvi selektor reprezentacije SFR Jugoslavije iz Bosne i Hercegovine i mnogi su mu zamjerali što je u reprezentaciju pozivao najviše bosanskohercegovačkih igrača, što do tada nije bio slučaj. Na Svjetskom prvenstvu 1990. godine u Italiji vodi reprezentaciju SFR Jugoslavije do četvrfinala, gdje su nakon produžetaka, na penale poraženi od Argentine. Također se kvalifikovao i na Evropsko prvenstvo 1992. godine, međutim zbog početka rata u SFR Jugoslaviji, reprezentacija je diskvalifikovana sa prvenstva, a Ivica podnosi ostavku na klupi reprezentacije 23. maja 1992. godine na press konferenciji u Beogradu.

‘Ostavka je, ovako, najdirektnija stvar kad čovjek kaže: odlazim i gotovo je. Moj privatni gest, vi ga možete protumačiti kako hoćete, to je moja lična odluka, a ja neću da govorim radi čega, da objašnjavam, vi vrlo dobro znate, ali ako ništa drugo, i ono jedino što mogu da učinim za taj grad pa da se i vi sjetite da sam se rodio u Sarajevu, a znate šta se dešava. Toliko.’

Od 1991. do 1992. godine paralelno sa reprezentacijom SFR Jugoslavije vodi beogradski FK Partizan sa kojim 1992. godine osvaja Kup Jugoslavije. Nakon podnošenja ostavke 1992. godine preuzima grčki Panathinaikos FC, gdje ostaje sve do 1994. godine. U dvije sezone koliko je bio trener Panathinaikos osvaja dva puta Kup Grčke, jedan Super Kup Grčke, a 1993. godine je vice-prvak Grčke lige sa jednim bodom manje od prvoplasiranog AEK-a.

U julu 1994. godine Osim preuzima austrijski SK Sturm iz Graza. U periodu od 1994. do 2002. godine sa Sturmom dva puta osvaja Austrijsku ligu, jednom Austrijski Kup, dva puta Austrijski Super Kup, te igra Ligu Prvaka od 1998. do 2000. godine. Sa klupe SK Sturma odlazi u septembru 2002. godine, a već u januaru 2009. godine je proglašen trenerom stoljeća na svečanosti obilježavanja stogodišnjice postojanja SK Sturm. U tom periodu, 1999. godine, u produkciji televizije 3sat i ORF, Gunter Schilhan snima dokumentarni film IVICA OSIM: MEIN SARAJEVO.

U periodu od 2003. do 2006. godine Švabo je trener japanskog JEF Uniteda, sa kojim 2005. godine osvaja Japanski Kup. Bio je to prvi pehar u historiji ovog kluba. Na mjesto svog pomoćnika dovodi sina Amara Osima, koji kasnije preuzima klub, nakon što 21. jula 2006. godine Ivica postaje selektor reprezentacije Japana, koju 2007. godine vodi na Azijski kup, gdje u četvrtfinalu izbacuju reprezentaciju Australije na penale, koje Osim nije želio gledati.

Švabo trenira Japance

‘Nisam želio gledati penale, jer to nije dobro za moje srce. Ne želim umrijeti na klupi reprezentacije Japana, nego želim umrijeti u svom rodnom Sarajevu.’

Četiri mjeseca nakon Azijskog kupa, 16. novembra 2007. godine, Ivica Osim je doživio moždani udar u svom apartmanu u Tokiju za vrijeme gledanja utakmice engleske Premier Lige. Bio je u komi sve do 3. decembra 2007. godine. Nakon buđenja iz kome prvo što je upitao suprugu Asimu bilo je Kako je prošla utakmica?

Ivica Osim je danas predsjednik komiteta za normalizaciju Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine, a sada i počasni predsjednik Fudbalskog kluba Željezničar iz Sarajeva.

Koliko vam se sviđa ova objava?

Kliknite na srce da ocijenite!

Prosječna ocjena / 5. Do sada ocjenjeno:

Objava nema ocijena! Budite joj prvi :)

sarajevo.co.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *