KK Bosna odnijela KUP Bosne i Hercegovine

Košarkaši Bosna ASA BHT su pobjedom nad Široki Eronetom, rezultatom 73:64, osvojili titulu pobjednika Kupa Bosne i Hercegovine.

Image

U susretu velikih rivala pobjeda je otišla na stranu Bosna ASA BHT koja je tokom cijelog susreta kontrolirala rezultat i na kraju apsolutno zasluženo podigla trofej namijenjen pobjedniku kupa.

Bosna se pobjedom 73:64, u finalnoj utakmici završnice Kupa koja je igrana u Mostaru, revanširala Širokobriježanima za poraz u polufinalu lani u Sarajevu. Ovo im je tek drugi pokal otkako se igra Kup na području cijele Bosne i Hercegovine, prvi nakon 2005. kada su ga podigli u Sarajevu.

Nakon što su se momčadi u početku susreta izmjenjivale u vodstvu prva četvrtina okončana je vodstvom Studenata 23:19, a stečenu prednost uspjeli su održati do kraja utakmice. Široki se dobro držao sve do zadnje četvrtine kada je Bosna stvorila osjetniju prednost, a konačni udarac Širokom zadao je Nikola Vučurović kada je pogodio tricu za najvećih 13 koševa razlike (72:59).

Iako nije službeno proglašen za najboljeg igrača turnira, sjajni Crnogorac Ivan Ivanović sigurno bi dobio to priznanje. Nakon što je dan ranije utrpao 33 koša Slobodi, i protiv Širokog bio je najbolji pojedinac. Postigao je 26 koševa, uz četiri skoka. Dobro su ga pratili Vučurović (18 poena) i Suad Šehović (15 poena, 6 skokova), a treba izdvojiti i 11 asistencija Dušana čorđevića. Zanimljivo, kapetan Bosne Goran Ikonić ostao je na samo jednom poenu.

Kod Širokog se izdvajao Jurica Ružić sa 16 poena (6-6 šut) za 18 minuta. Charles Thomas je dodao 14 koševa i 11 skokova, a junak pobjede nad Zrinjskim Ivan Siriščević 13 koševa.

I Bosnu i Široki nakon završnice Kupa čekaju standardne obaveze. Bosna u subotu mora u Split na utakmicu 23. kola Jadranske lige, dok Široki u 21. kolu prvenstva BiH gostuje kod Viteza.