RAK objavio analizu izješavanja o neredima u Širokom brijegu

Neredi u Širokom brijegu, BiH, 04. 10. 2009.Regulatorna agencija za komunikacije analizirala je izvještavanja o neredima u Širokom Brijegu koji su se dogodili 4. oktobra.

U saopćenju RAK-a navodi se da su analizirani programi emitirani u periodu od 4. do 6. oktobra. Predmet analize bili su mediji koji pokrivaju većinski dio teritorije BiH, ali i određeni broj lokalnih radio i TV stanica u Federaciji BiH (BHT, FTV, TVSA, TV Hayat, HTV Mostar, Radio Postaja Široki Brijeg, Radio Postaja Mostar, Radio Herceg-Bosna, HTV Oscar C, RTV Mostar).

“Analiza izvještavanja naznačenih RTV stanica o neredima u Širokom Brijegu pokazala je da je samo u jednom slučaju (Radio Postaja Široki Brijeg) zabilježen sadržaj koji bi u kontekstu pravila i propisa Agencije mogao biti okarakterisan kao huškački i/ili pristrasan, o čemu će Agencija provesti zasebnu istragu”, navode iz RAK-a.

Analiza je pokazala da je većina stanica emitirala ad hoc novinarsko-reporterske izvještaje s mjesta dešavanja, popraćene amaterskim snimcima iz Širokog Brijega, bez popratnih komentara i prejudiciranja o uzrocima i mogućim krivcima za nastala događanja.

Analizom je ustanovljeno i to da su sve stanice emitirale zvanične informacije iz različitih izvora slijedom događanja odnosno onako kako su plasirane od kantonalnih i zvaničnika policije.

“Sve stanice su emitirale dodatna relevantna mišljenja predstavnika NSBiH, predstavnika klubova FKS i NKŠB, izjave navijača, izjave građana Sarajeva i Širokog Brijega, izvještaje s klinika u Sarajevu i Mostaru o povrijeđenim u neredima, izjave policijskih zvaničnika ZHK o mogućim uzrocima smrti Vedrana Puljića, te izvještaje o nalazima obdukcije i nove izjave zvaničnika policije ZHK nakon konačnog izvještaja patologa”, navodi se.

Analiza RAK-a pokazala je da su se stanice generalno suzdržavale od bilo kakvih nagađanja o tome da li se radilo o organiziranom napadu bilo koje skupine navijača, te dovođenje tog događaja u vezu s bilo kakvim političkim kontekstom.

“Izjave u tom smjeru su dolazile od predstavnika policije i klubova. Međutim, s obzirom na emitiranje različitih stavova, smatra se da je postignuta potrebna ravnoteža”, navodi se.

Analiza je pokazala da su se stanice putem neposrednih izvještaja reportera, prenošenjem agencijskih vijesti ili uzimanjem direktnih izjava trudile da na profesionalan i objektivan način pokriju sve relevantne strane odnosno mišljenja, slijedeći tok događaja.

Iz RAK-a podsjećaju da pravila Agencije ne nalažu da se uvijek emitiraju različiti stavovi u jednakom trajanju, pa čak ni u istom programu, ali da postoji potreba za pružanjem informacija iz više različitih izvora koja je posebno naglašena u slučajevima kao što su neredi u Širokom Brijegu.

“Konačno, imajući u vidu da su događanja u Širokom Brijegu potakla mnoge reakcije u medijima, Agencija poziva sve koji raspolažu s dodatnim informacijama da ih dostave Agenciji u cilju ispitivanja pomenutog događaja”, ističe se.

Koliko vam se sviđa ova objava?

Kliknite na srce da ocijenite!

Prosječna ocjena / 5. Do sada ocjenjeno:

Objava nema ocijena! Budite joj prvi :)

sarajevo.co.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *