Bio je to jedan fudbalski gambit

Fudbalski klub Sarajevo je 1. oktobra 1980. godine odigralo jednu od svojih najboljih utakmica u historiji. Bila je to tekma za prolaz u drugo kolo Kupa UEFA, koja se igrala na koševskom stadionu pred skoro 50.000 gledalaca. Bordo tim je remizirao sa Hamburgom 3:3, dan kasnije, 2. oktobra 1980. godine u Oslobođenju je objavljen sljedeći tekst.

FK Sarajevo 3-3 Hamburger SV (Sarajevo, 01. oktobar 1980, foto: Danilo Krstanović)
FK Sarajevo 3-3 Hamburger SV
(Sarajevo, 01. oktobar 1980, foto: Danilo Krstanović)

Divan dekor i veliki rival inspirisali su ekipu Sarajeva da u ovom spektaklu pruži dobru igru. Naš tim je od prve minute krenuo silovito. Sarajevo je napadalo u talasima, ređale su se akcije i šanse, uzbuđenja i – promašaji! Tih prvih petnaest minuta u ovakvim susretima su veoma važni. Tada domaćin čini sve da postigne gol i da stvori psihološku prednost. Gost ulaže maksimum napora da odoli tim jurišima i da onda lagano postigne ravnotežu.

Bio je to jedan fudbalski gambit u kome je iskusnija ekipa znala da realizuje i one najmanje prednosti. Znao je Hamburger u kritičnim trenucima da daje golove iz polušansi. I kad se sve sabere, rezultat na Koševu je 3:3, a po šansama i igri moglo je biti 6:3 za Sarajevo! Ali, sada ne treba uzdisati za propuštenim prilikama. Treba konstatovati da je uspio tim koji ima mnogo više internacionalnog iskustva i koji u ovakvim susretima zna da daje golove.

Padobranci na Koševu (Oslobođenje, 2. oktobar 1980)
Padobranci na Koševu
(Oslobođenje, 2. oktobar 1980)

Hamburger je imao Hrubeša, a Sarajevo ga nije imalo. To je bilo odlučujuće u ovoj utakmici. Centarfor Sarajeva Senad Merdanović je imao više pansi od Hrubeša. Ali, ni u onim izvanrednim prilikama nije znao da zatrese mrežu gostiju. Da je to učinio kod rezultata 1:0 ili 2:1, vjerovatno bi sve bilo drugačije.

Četiri puta je Sarajevo u prvih petnaest minuta bilo u prilici da postigne gol. Prvo je Senad Merdanović u 4. minuti poslije izvanredne akcije u kojoj su učestvovali Sušić i Pašić promašio prazan gol. Tri minuta kasnije Lukić je odlično šutirao, ali je Kotika majstorski odbranio. U 11. minuti Lukić je opet odlično šutirao, Koitka je kao panter izbacio loptu u korner. Mladi Kapetanović je u 15. minuti bio u odličnoj prilici. Slabo je šutirao i mreža gostiju ostala je netaknuta.

Vrijeme oblačno i hladno, teren travnat i odličan za igru. (Oslobođenje, 2. oktobar 1980)
Vrijeme oblačno i hladno, teren travnat i odličan za igru
Poslije furioznog početka, Sarajevo je dozvolilo gostima da se srede i da povremeno atakuju na gol Januša. U tim međusobnim napadima Sarajevo je bilo uspješnije, i u 23. minutu dolazi u vodstvo. Akcija je tekla preko lijeve strane, Lukić je utrčao u šesnaesterac Hamburgera i lijepim udarcem pogodio mrežu gostiju. Nakon vodstva, domaći vrše još snažniji pritisak. U tim napadima potpuno su zaboravili Hrubeša koji koristi statičnost odbrane Sarajeva i postiže gol glavom! Sada je Hamburger ponovo u velikoj prednosti.

Hrubešov gol nije obeshrabrio naše igrače. Oni su uspjeli da ponovo nametnu svoju igru. Stvarali su šanse, ali su ih promašivali. Sušić i Pašić uspijevaju da matiraju odbranu Hamburgera u 36. minutu. Kapiten Sarajeva je “izlomio” nekoliko gostujućih igrača, vratio loptu Pašiću koji izvanrednim udarcem dovodi svoj tim u vodstvo – 2:1! Sa tim rezultatom završeno je prvo poluvrijeme. U nastavku susreta, Sarajevo je opet počelo dobro, stvaralo šanse. Merdanović je dva puta mogao povećati rezultat. Prilike kakve je on propustio ne propušta Hrubeš. Centarfor gostiju je u 58. minutu poslije jedne bezazlene situacije postigao gol. To je 2:2 i praktično kraj svih nada Sarajeva da postigne podvig.

U finišu utakmice, Sarajevo je uspjelo da postigne treći gol. Sušić je lijepo proigrao Pašića, a on je majstorski zatresao mrežu Hamburgera. To je 3:2 signal za nove juriše. I dok je Sarajevo činilo sve da postigne četvrti gol i da u produžecima obezbijedi konačan uspjeh, gosti su iskoristili slobodan prostor i ponovo preko Hrubeša izjednačili! Bio je to treći hladan tuš za prepun koševski stadion. Bio je to i kraj ovog divnog fudbalskog susreta.

Sarajevo je u svom timu imalo dva velika asa – Sušića i Pašića, ali to nije bilo dovoljno da se eliminiše evropski gigant – tim Hamburger. Ovaj izvanredni meč, izvanredno je vodio sudija Kazarin.