Dobro smo igrali ali nemamo sreće

Sportsku rubriku uređuje Roberta Krmpotić

piše: Roberta Krmpotić

Njemačka - BiH 3-1 (Frankfurt, 3. juni 2010)Reprezentacija Bosne i Hercegovine je večeras u Frankfurtu odigrala prijateljski susret sa Njemačkom. I opet se ponavlja naš stari dobri usud – dobro smo igrali ali nemamo sreće.

Utakmica je počela inicijaivom domaćina ali naši napadači vrlo brzo izjednačavaju snage, pa čak imaju i nekoliko prodora do Neuerovog gola, od kojih treba istaći i očigledan faul nad Džekom na oko 20 metara koji sudija ne vidi.

Snažan šut Podolskog u 9. minuti uzdrmao je prećku Hasagićevog gola. Već u sljedećoj minuti Klose prima loptu na vrh šesnaesterca ali smjerni Spahić ne dozvoljava iznenađenje.

U 12. minuti na sjajan centaršut Pjanića, Džeko ne uspjeva doći do lopte koja odlazi u kroner. U 13. minuti griješi Mravac na 40 metara, ali Nadarević popravlja grešku i faulira veoma prodornog Podolskog.

Pjanić sjajno upošljava Džeku kojeg u prodoru prati Lahm. U namjeri da izbije loptu lobuje vlastitog golmana za vodstvo reprezentacije BiH koja od 15. minute vodi 1-0. Gol je pripisan Džeki.

U 23. minuti Ozil pravi prodor u naš šesnaesterac ali je zaustavljen. Minut kasnije još jedna izgledna šansa Njemaca ali Kedira traljavim udarcem šalje loptu pored lijeve stative Hasagićevog gola.

U 41. minutim Pjanić izbija pred Njemačkog golmana i umjesto konkretnog šuta dodaje mu loptu. U sljedećem napadu domaćina Kedira je u prilici da ugrozi gol BiH ali lopta odlazi u korner. Tom prilikom se desio i “pokušaj ubistva” na našem Mravcu koji nije mogao nastaviti susret. Mijanja ga Ibričić kojeg skoro nismo vidjeli do kraja utakmice. Nakon izvedenog kornera lopta dolazi do Podolskog koji je u 45. minutu šalje visoko preko gola.

Sigurna igra reprezentacije BiH u prvom dijelu koja je na mahove bila bolji protivnik. Ne sumnjamo da bi se došlo i do bolje igre i izglednijih šansi da očajni sudija Ricoli nije očigledno favorizovao domaćine, presjecajući naše napade, a u više navrata nije svirao više nego očite prekršaje.

Njemačka - BiH 3-1 (Frankfurt, 3. juni 2010)U drugom poluvremenu u igru ulaze Miler i Kakau i ubrzavaju igru Njemačke. U 50. minuti na scenu stupa tragičar iz prvog poluvremena Lahm, koji prima loptu na 40 metara i vuče je sve do ivice našeg šesnaesterca. Šutira i iskupljuje se za grešku iz prvog poluvremena fantastičnim golom pod prećku Hasagića za izjednačenje 1-1.

Bude se Njemački navijači. Ozil u 53. minuti dolazi u situaciju iz koje je teže promašiti nego pogoditi ali samo uspjeva uzdrmati prećku pored već savladanog Hasagića.

Igrala se 55. minuta kada Ozil šutira, Hasagić odbija, a ispred Kakaua loptu u korner gura Spahić. Njemci traže penal, a Ricoli odmahuje u nelagodi.

U 56. minuti Misimović šalje loptu za Salihovića koji prodire po lijevoj strani ali ovaj loše centrira. Minut kasnije neprelazni Spahić pravi prekršaj na samom ćošku našeg šesnaesterca. Ozil loše izvodi slobodan udarac.

U 62. miniti kontranapad naše reprezentacije. Misimović vuče loptu ali mu se niko ne otkriva pa on sam preuzima odgovornost i šutira sa oko 30 metara, ali pravo u ruke njemačkog golmana.

Njemačka ima inicijativu u drugom poluvremenu, a naše akcije završavaju na centru. U 69. minuti Ozil sa ivice šesnaesterca upućuje snažan udarac koji Hasagić odbija. Već u narednoj minuti Kakau je u sličnoj situaciji ali lopta završava iznad gola.

Od 71. minute ulazi i Marko Marin, naše gore list koji igra za njemačku reprezentaciju. Već u prvom kontaktu s loptom Marin ulazi u naš šesnaesterac ali loše centrira. Već u narednoj prilici Jahić upravo na Marinu pravi faul u kaznenom prostoru, a sudija pokazuje na bijelu tačku. Penal izvodi Švajštajger i Njemačka vodi 2-1.

U 75. minuti Zec ulazi umjesto Ibiševića, a utakmica se nakratko prekida zbog baklji koje naši navijači ubacuju u teren.

Njemačka - BiH 3-1 (Frankfurt, 3. juni 2010)U nastavku utakmice Miler pada na ivici šesnaesterca, a sudija opet pokazuje na jedanaesterac, koji Švajšajger još jednom realizuje. Rezulčtat je 3-1 za Njemačku.

U igru ulaze Berberović i Muslimović, a u Njemačkoj reprezentaciji je Gomez. Reprezentacija BiH se u drugom poluvremenu isključivo brani, sa jalovim pokušajima da pređe na polovinu protivnika.

U 83. minuti Ibričić se probija do šesnaesterca i pada ali sudija samo odmahuje. U 85. minuti žuti karton za Spahića koji se nagurava sa Marinom, a Marin bezobrazno pada kao da ga je grom udario.

Muslimović dolazi u priliku u 86. minuti ali njegov šut odlazi pored gola. I Džeko je imao priliku u narednoj minuti ali je uspio izboriti samo korner.

I za kraj čestitajmo rođendan najbrojnijim navijačima Bosne i Hercegovine – BH Fanaticosima, koji danas slave 10 godina postojanja.