Dva remija na početku

Tshabalala zabija prvi gol na Svjetskom prvenstvu 2010Južnoafrička republika 1:1 Meksiko

U prvom meču grupe A, JAR i Meksiko su remizirali 1:1 pred 84′490 bučnih gledalaca na Soccer City stadionu u Johannesburgu.

Meksiko je bolje otvorio meč i dominirao tokom prvog dijela, ali bez konkretnog uspjeha. U 55. minuti Južna Afrika dolazi u prvu istinsku priliku, kada u brzom kontranapadu Tshabalala sjajnim udarcem ljevicom zabija prvi gol na Prvenstvu.

Meksiko se vraća u 79. minuti kada lopta dolazi do Rafael Marqueza koji je sa sa pet metara neumoljiv.

Jedan od jalovih pokušaja Nicolas AnelkeUrugvaj 0:0 Francuska

Drugi današnji meč i uopšte drugi na Prvenstvu je odigran na Green Point stadionu u Cape Townu. Igrali su se Urugvaj i Francuska.

Francuzi su većim dijelom utakmice imali inicijativu ali bez konkretnog rezultata.

Jedino vrijedno spomena u ovom susretu je prvi crveni kartom na prvenstvu koji je uspio dobiti Urugvajac Nicolas Lodeiro. U igru je ušao u 63. minuti, a već u 65. minuti dobija žuti karton, a nekoliko minuta kasnije nakon pokušaja ubistva Sagne i drugi žuti, odnosno crveni karton.