Fudbalska sramota u Tirani

FK Kukesi 3-2 FK Sarajevo (Tirana, 18. juli 2013)

Ono što će treneri, igrači pa i pokoji novinar okarakterisati kao ‘grozne greške’ koje su učinili bordo fudbaleri u večerašnjoj utakmici je ustvari jasan pokazatelj koliko su nisko spremni da se spuste naši fudbaleri kad u jednom ‘živom’ prenosu, naočigled svih koji su bili u prilici pratiti susret u Tirani, jednostavno ‘prodaju’ već dobijenu utakmicu.

Prečka Melunovića u 9 minuti (Tirana, 18. juli 2013)

U drugom pretkolu Europa lige FK Sarajevo se sastalo sa albanskim Kukesijem, izgubivši 3:2. Utakmica je počela borbeno. Domaćin je imao početnu inicijativu, koja se nije dugo održala jer su ‘Sarajlije’ ubrzo sredili svoje redove i počeli praviti prilike. Melunović je u 9. minuti uspio uzdrmati prećku albanskog vratara. Kada se očekivalo da bordo tim konačno i postigne vodeći gol, odbrana katastrofalno griješi, a Hoxhi nije bilo teško da pored uspavanog Radulovića i bespotrebno isrtčalog Bandovića zatrese mrežu i dovede svoj tim u iznenadno vodstvo.

Slavlje fudbalera FK Sarajevo nakon drugog gola (Tirana, 18. juli 2013)

U 32. minuti Sarajlije dolaze do izjednačenja. Još jednom neobična situacija u kojoj je glavnu ulogu odigrao igrač domaćina Lazar Popović koji je sjajnim plasiranje lopte glavom zatresao vlastitu mrežu. Već minut kasnije tim s Koševa pravi potpuni preokret, kada Suljić proigrava Todorovića, koji glavom vara Halilija za 2-1.

Detalj iz drugog poluvremena (Tirana, 18. juli 2013)

I tada nastupa potpuni debakl FK Sarajeva u Tirani. Kao da je neko stisnuo prekidač, igrači koji su do vodstva bili u punom naletu staju na loptu i razigravaju se po sredini terena, s vidljivom namjerom da ne prilaze protivničkom golu. Domaćini su to iskoristili pa su iz jednog kornera, na samom kraju poluvremena uspjeli doći do izjednačenja. I ovaj put krivac za gol u svojoj mreži je i Bandović, koji je, valjda, želio iznuditi prekršaj pa je Popović lako pored njega ugurao loptu iza gol crte. Sudija pokazuje na centar, a Banovićevi pozivi upomoć su uzaludni.

Karić je zamijenio očajnog Radulovića tek 5 minuta prije kraja utakmice (Tirana, 18. juli 2013)

U drugom poluvremenu Sarajevo je neprepoznatljivo. Nikom nije jasno šta se tim igračima desilo tokom odmora, ali igra koju su pružili u drugom poluvremenu je u najmanju ruku sramotna. Šetnja po terenu, nedostatak inicijative i želje za napadima su morali biti kažnjeni. To se desilo još jednom uz obilnu pomoć, treba li napominjati, golmana Bandovića koji je valjda umislio da je Pele pa je napustivši svoju mrežu izašao van šesnaesterca da dribla. Alimucaj mu je bio zahvalan na datoj šansi koju ne propušta za konačnih 3-2 na stadionu Qemal Stafa.

Husref Musemić nakon utakmice (Tirana, 18. juli 2013)

Nakon utakmice je i sam trener bordo ekipe Husref Musemić bio u nevjerici šta se desilo u prethodnih 90 minuta: ‘ Čudna utakmica kao što ste mogli vidjeti. Čudni golovi. Dešava se ovo u sportu, u fudbalu da primite i ovakve golove.’

Navijači FK Sarajevo na tribinama stadiona Qemal Stafa (Tirana, 18. juli 2013)

Utakmica koju je FK Sarajevo odigralo u četvrtak 18. jula 2013. godine u Tirani, po svoj prilici će se pamtiti kao jedan od najsramotnijih mečeva u historiji tima s Koševa. Sve što je viđeno nakon vođstva 1-2 je bilo ništa drugo do ismijavanje ljubitelja ‘najvažnije sporedne stvari na svijetu’. Revanš utakmica će biti odigrana na koševskom stadionu 25. jula 2013. godine. Ako ko dođe.