Furija ide na Oranje u finalu Svjetskog prvenstva

Golom Carles Puyola reprezentacija Španiju je prošla u finale, pobjedivši odkgovarajuću selekciju Njemačke rezultatom 1-0.

Radost nakon Puyolovog gola (Njemačka 0-1 Španija)

U prvom poluvremenu se igrala prilično tvrda utakmica. Španija je tokom cijelog susreta imala inicijativu. Njemci su se uglavnom branili i orijentisali na kontranapade, ali odbrana pod vodstvom Carlos Puyola nije dozvoljavala iznenađenje.

Počelo je ispitivanjem snaga. Usporeno i oprezno. Kratki pasovi su obilježili prve minute utakmice. U 6. minuti Pedro prosljeđuje sjajnu loptu za Villu ali Neuer pokazuje svoje kvalitete zaustavivši put trenutno vodećeg strijelca prvenstva. Igrala se 14. minuta kada Iniesta centrira u šesnaesterac Njemačke ali Puyol se ne snalazi najbolje. Xabi Alonso je sredinom poluvremena oprobao svoj ubitačni šut sa oko 20 metara ali je već tada bilo jasno da nije naštimao nišanske sprave.

Tek u 32. minuti Njemačka pravi nešto vrijedno pomena. Trochowski se ugledao na Xabi pa je bombardovao sa 30 metara ali Casillas pokazuje zašto je jedan od najboljih čuvara mreže na svijetu. Na samom kraju prvog poluvremena Özil utrčava u šesnaesterac ali nije računao na smjernog Sergio Ramosa. Özil pada, a sudija odmahuje rukom.

Drugo poluvrijeme počinje nešto intenzivnije nego je to bio slučaj na početku utakmice. Pedro, u 48. minuti pretrčava pola terena, dribla nekoliko njemačkih igrača, gura loptu za Xabi Alonsa koji ponavlja nepreciznost iz prvog poluvremena.

Španija ima loptu u nogama. Igrom kratkih pasova gradi napad i čeka na priliku da ubode. U 50. minuti Xabi Alonso gubi strpljenje i još jednom odapinje loptu koja odlazi nekoliko metara od gola Neuera.

I David Villa se okušao u 55. minuti, ali je lopta otišla zamalo pored gola, a onda Furija pravi lom na polovini Njemačke. Kada Pedro u dva navrata i Iniesta jednom šutiraju prema golu njemačkog golmana koji ima dosta sreće.

U 69. minuti Podolski prodire sa lijeve strane i kad su svi očekivali šut iz nejmu svojstvene situacije, on odlično upošljava Kroosa čija je nesreća što ima uvijek raspoloženog Casillas na suprotnom golu.

Igrala se 73. minuta kad aje Španija došla do kornera. Xavi Hernandez izvodi sjajan korner, a Carles Puyol utrčava na penal i glavom zakucava pored, do tada, odličnog Neuera, za 1-0 Španije i, kako se na kraju ispostavilo odlazak u finale.

Rezultat je mogao biti i veći kada je Fernando Torres, koji po prvi put na prvenstvu nije počeo utakmicu, ulazi na teren umjeso Ville. Pedro vuče loptu sa centra, prati ga Torres koji je u idealnoj prilici da zabije,a li je Pedro bio sebičan i pokušao je nešto kao dribling, upropaštavajući najbolju priliku na utakmici. ubrzo nakon toga ga Del Bosque mijenja, a on ima sreću da se do kraja nije mijenjao rezultat.

Do večeras odlična reprezentacija Njemačke na ovoj utakmici nije pokazala ništa, dok je Španija svojom prepoznatljivom igrom sasvim zasluženo došla do finala koje će igrati 11. jula 2010. godine sa reprezentacijom Nizozemske.

Još jedna zanimljivost vezana za ovu utakmicu je ulazak navijača u teren u 4. minuti, ali ga obezbjeđenje sustiže i izvlači s terena, pa se susret mogao nesmetano nastaviti.