Ibišević i Džeko za pobjedu nad Rumunima

Vedad Ibišević
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Zenici pobijedila Rumuniju sa 2:1 u četvrtoj utakmici D-grupe kvalifikacija za EP 2012.

Izabranici Safeta Sušića uspjeli su da sustignu zaostatak iz prvog poluvremena i golovima Ibiševića i Džeke nanijeli Rumunima prvi poraz u dosadašnja tri međusobna ogleda.

Rumunija je povela u 29. minuti golom Marice, a na 1:1 poravnao je Ibišević u 63. minuti. Konačnih 2:1 postavio je Džeko u 83. minuti. BiH je tako došla do druge pobjede u kvalifikacijama kojom je zadržala šanse za plasman na EP.

Za reprezentaciju BiH u ovom meču su nastupili: Hasagić, Mujdža, Lulić, Mravac, Spahić, Rahimić, Medunjanin (od 71. Maletić), Pjanić, Misimović (od 81. Ibričić), Džeko, Ibišević (od 76. Muslimović).

Selektor Safet Sušić nakon meča je izjavio da su njegovi igrači zasluženo pobijedili, s obzirom na to da su dominirali tokom cijele utakmice. Ovo mi je najdraža pobjeda u karijeri. Dominirali smo tokom cijele utakmice i zasluženo slavili. Zaista, bilo bi nepravedno da nismo pobijedili, kazao je on.

“Hvala publici koja je bodrila igrače tokom cijelog meča i dala im snage da istraju. Uvjeren sam da smo pobjedom došli na korak do osvajanja drugog mjesta i vjerujem da ćemo u Parizu u posljednjem meču igrati za prvo mjesto u grupi”, kazao je Sušić, još jednom izrazivši nadu da 1. aprila neće doći do suspenzije Nogometnog saveza BiH i reprezentacije i da ćemo igrati revanš protiv Rumunije.

Bosna i Hercegovina u Grupi D poslije četiri utakmice zauzima četvrto mjesto sa sedam bodova, dok je Rumunija pretposljednja, sa dva boda iz četiri meča. Prva je Francuska sa 12 bodova iz pet utakmica. Fudbaleri Albanije pobijedili su u Tirani Bjelorusiju sa 1:0 i popeli se na treće mjesto na tabeli. Jedini gol na utakmici postigao je Hamdi Salihi u 62. minutu. To je prvi poraz Bjelorusije u kvalifikacijama, ali je ekipa ostala na drugom mjestu sa osam bodova iz pet utakmica, koliko sada ima i Albanija.