Inter pokosio Barcu

U odličnoj polufinalnoj utakmici Lige prvaka, Inter je na domaćem stadionu slavio protiv velike Barcelone.

Jose Murinho

Čini se da je Jose Mourinho pronašao način da zaustavi Messija i ekipu, obzirom da će revanš za osam dana Inter dočekati sa prednošću od 3:1.

Već nakon prvog napada bilo je jasno kakva će to biti utakmica. Maxwell je dobro centrirao s lijeve strane, a Zlatan Ibrahimović malo zakasnio, pa je lopta otišla u gol aut. Ipak, nekoliko uvodnih minuta ne donosi ništa što bismo očekivali od kalibra ekipa kao što su Inter i Barcelona. U prvih desetak minuta bilježimo tek udarac Seydou Keite sa 24 metra, no daleko od okvira gola i dovoljno samo za statistiku.

U desetoj minuti Eto'o sjajnom loptom izbacuje Milita samog ispred Victora Valdesa, no pomoćni sudija je podigao zastavicu, iako se činilo kako je Interov napadač bio u liniji sa odbranom gostiju. Benquerenca je poznat kao sudija koji nikome ne oprašta. Nije ni Kameruncu, nakon što je faulirao Keitu. No, Eto'u je pokazan žuti karton tek nakon što je ispucao loptu poslije oglašavanja Benquerence.

Uzbuđenje počinje tek u posljednjih pola sata prvog dijela

Prvih petnaestak minuta nije donijelo previše uzbuđenja, što je naznačilo sigurnu igru i jednih i drugih. Niko nije želio preuzimati prevelik rizik, a Interovi braniči sjajno su zaustavljali Lionela Messija. Prva prava prilika viđena je u sedamnaestoj minuti. Samuel Eto'o je sa sedamnaest metara precizno i oštro šutirao, Valdes kratko odbio, a Milito iz drugog plana natrčao i sa svega par metara iz kosa s lijeve strane šutirao pored gola gostujućeg golmana.

I dok su domaći žalili za propuštenom prilikom, gosti su šokirali Giuseppe Meazzu. Tačnije, napravio je to mladi Pedro Rodriguez. Ipak, sav posao napravio je Maxwell, koji je sjajno prošao po lijevoj strani, potom prizemno uputio loptu ka Ibrahimoviću, ovaj nije uspio doći do nje, a onda lopta dolazi do Pedra, koji sa petanestak metara loptu plasira ravno u mrežu Julio Cesara. Treba napomneuti kako najveću krivicu za ovaj gol snose Esteban Cambiasso i Lucio, koji su pustili Maxwella da se ušeta u šesnaesterac Intera.

Dvije minute kasnije Sneijder izvodi slobodni udarac iz kosa s lijeve strane, Lucio glavom šutira pored gola Valdesa, no ne bi bio regularan i da je završio u mreži gostiju, budući da se opet radilo o nedozvoljenoj poziciji. Najbolju šansu za Inter propušta Milito u 26. minutu. Pandev je dodao loptu Argentincu, koji iz kosa s lijeve strane šutira pored gola.

Petnaestak minuta prije kraja prvog dijela stiže poravnanje i to potpuno zasluženo. Maicon je dodao Eto'u na desnoj strani, ovaj proigrao u srce gostujućeg šesnaesterca Milita, koji se dobro snašao i loptu poslao lijevo do Sneijdera. Holandski reprezentativac snažnim udarcem loptu šalje iza leđa Valdesa.

Do kraja prvog dijela nije bilo promjene rezultata. Sneijder je u 43. minuti topovski opalio iz slobodnog udarca, lopta se od živog zida odbila samo u korner, nakon kojeg se ništa značajno nije dogodilo. U finišu prvog poluvremena Busquets je zaradio javnu opomenu i to na identičan način poput Eto'a na drugoj strani – zbog prigovaranja Benquerenci!

Nastavak iz snova, Inter dotukao Barcu!

Nastavak kao iz snova. Prva ozbiljnija situacija u nastavku donosi pogodak. Pandev je počeo akciju, lopta došla do Milita na desnoj strani gostujućeg šesnaesterca, Argentinac potom proigrao Maicona, koji je sa ruba peterca matirao Valdesa.

Dvije minute kasnije nove muke za Barcelonu i trenera Pepe Guardiolu. Naime, Puyol je zaradio javnu opomenu, zbog koje propušta uzvratni meč za osam dana na Nou Campu. Probudio se i Lionel Messi u 53. minuti. Snažni udarac ponajboljeg svjetskog igrača sa nekih sedamnaest metara uspijeva odbraniti Julio Cesar.

Još bolja prilika za goste minut kasnije. Xavi izvodi korner, a Busquets snažno glavom sa sedam metara šutra, još bolje brani izvrsni Brazilac Julio Cesar, da bi u nastavku akcije Barcini igrači faulirali golmana Intera. Jose Mourinho je povukao i prvi potez. Umjesto umornog Gorana Pandeva u igru je ubacio dosta iskusnijeg Dejana Stankovića.

U 60. minuti Inter postiže i treći pogodak. Thiago Motta je dodao do Eto'a, Kamerunac sjajno centrirao, Sneijder glavom šutirao, lopta se od poda odbila ravno na glavu Milita koji sa svega tri metra trese mrežu Valdesa za veliku erupciju oduševljenja na tribinama Meazze.

Guardiola nije, naravno, puno čekao. U igru je ubacio defanzivca Erica Abidala, a iz igre izvadio – Zlatana Ibrahimovića?! Zaista, čudan potez španskog stručnjaka.

Na drugoj strani Mourinho je morao izvesti iz igre povrijeđenog Maicona, dok je priliku dobio Rumun Christian Chivu, a potom je teren napustio i strijelac trećeg gola Diego Milito, kojeg je zamijenio mladi Italijan Mario Balotelli.

Lionel Messi snažno izvodi slobodni udarac sa oko 22 metra, Julio Cesar uspijeva odbraniti i ovo, prije toga Pedro je pokušao matirati Cesara, ali je njegov udarac blokiran od strane domaćih braniča.

Pet minuta prije kraja Sneijder je mogao razbiti sve dileme oko finaliste, no nije dobro primio loptu, koja je otišla u gol aut na kraju. Pique sve dobro napravio u 86. minuti, Julio Cesar je već bio matiran, no Lucio sa gol linije spašava. Do kraja utakmice Barcelonini igrači su napravili pravu opsadu na gol Intera, ali domaći su uspjeli sačuvati prednost od dva gola, sa kojom se, bez obzira što ima još 90 minuta, nalaze jednom nogom u Madridu.

Za kraj dodajmo da se u srijedu sastaju Bayern i Lyon u drugom polufinalnom ogledu.