Jubilarni Sarajevski dani poezije 2011

50. Sarajevski dani poezije
50. Sarajevski dani poezije
Međunarodna književna manifestacija Sarajevski dani poezije po pedeseti će put biti održana od 11. do 18. maja 2011. godine.

Sarajevski dani poezije su pokrenuti 1962. godine, u cilju očuvanja i unaprjeđenja književnoestetskih i književnoetičkih standarda pisane riječi u Bosni i Hercegovini.

Tradicija održavanja Sarajevskih dana poezije nije prekidana ni pod uvjetima agresije i rata u Bosni i Hercegovini… Detaljnije o Sarajevskim danima poezije »

50. Sarajevski dani poezije: Program

Ulaz na sve programe je besplatan.

Utorak, 10. maj 2011

(U susret 50. Sarajevskim danima poezije)
Promocija publikacije Putnici kroz (ne)vrijeme – 50 godina Sarajevskih dana poezije (alternativna povijest)
Sudjeluju: Ferida Duraković, Hadžem Hajdarević, Fadila Nura Haver, Mile Stojić
Dom pisaca BiH – 13 sati / Ulica Kranjčevićeva 24, Sarajevo

Tajne svetkovine poezije – susret s pjesnikom Uwe Kolbeom
(U saradnji sa Goethe-Institutom BiH)
Sudjeluju: Uwe Kolbe (Njemačka) i Stevan Tontić (BiH)
Goethe-Institut BiH – 19 sati / Ulica Bentbaša 1a, Sarajevo

Srijeda, 11. maj 2011

Svečano otvaranje 50. Sarajevskih dana poezije
Pozdravne riječi: Amir Brka, predsjednik Društva pisaca BiH, i Alija Behmen, gradonačelnik Grada Sarajeva
Pjesnici učesnici: Adisa Bašić (BiH), Slobodan Blagojević (BiH), Stéphane Chaumet (Francuska), Petar Gudelj (Hrvatska), Tarek Eltayeb (Sudan, Austrija), Ivan Džeparoski (Makedonija), Ibrahim Hadžić (Srbija), Mevlüt Kaplan (Turska), Zilhad Ključanin (BiH), Uwe Kolbe (Njemačka), Mladen Lompar (Crna Gora), Josip Osti (BiH, Slovenija), Beste Sakalli (Kipar), Dara Sekulić (BiH), Agnė Žagrakalytė (Litvanija)
Voditeljica programa: Aida Krehić
Muzički program: Kvintet Edina Bahtića
Zemaljski muzej – 13 sati / Ulica Zmaja od Bosne 3, Sarajevo

Hommage Izetu Sarajliću
Izložba: Moj otac Izet Sarajlić (Pripremila Tamara Slavnić)
O pjesniku govore: Josip Osti, Marko Vešović
Odabrane književne odlomke govori: Miodrag Trifunov
Galerija Mak – Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH – 17,00 sati
Ulica Sime Milutinovića 7, Sarajevo

Likovna izložba Halila Tikveše
Slovo o slikaru: Ibrahim Hadžić (Srbija), Mile Stojić (BiH)
Collegium Artisticum, Skenderija – 19,30 sati / Ulica Terezije bb, Sarajevo

Četvrtak, 12. maj 2011

Moja poetika – Autopoetičke ispovijesti
Sudjeluju: Stéphane Chaumet (Francuska), Tarek Eltayeb (Sudan, Austrija), David Harsent (Velika Britanija), Senadin Musabegović (BiH), Ranko Risojević (BiH), Agnė Žagrakalytė (Litvanija)
Urednik i voditelj programa: Stevan Tontić
Galerija Gabrijel, Kamerni teatar 55 – 11 sati / Ulica Titova broj 55/II, Sarajevo

Međunarodno pjesničko poslijepodne u Čeliću
Sudjeluju: Gojko Božović (Srbija), Šefik Daupović (BiH), Ivan Džeparoski (Makedonija), Mehmed Đedović (BiH), Hadžem Hajdarević (BiH), Atif Kujundžić (BiH), Evgeni M’Art (Rusija), Josip Osti (BiH, Slovenija), Miro Petrović (BiH), Barbara Pogačnik (Slovenija), Beste Sakalli (Kipar), Agnė Žagrakalytė (Litvanija)
Moderatorica: Amila Šadić
Sala Općine Čelić – 17 sati / Ulica Alije Izetbegovića 60/2, Čelić

Moderna turska poezija
Sudjeluju: Mustafa Berçin, Leyla Işik, Mevlüt Kaplan, Feyyaz Sağlam, Ayşe Turan
Uvodna riječ: Kerima Filan
Stihove govore: Alma Terzić
Bošnjački institut – 18,30 sati / Ulica Mula Mustafe Bašeskije 21, Sarajevo

Međunarodna pjesnička večer u Brčkom
(U saradnji s Odjelom za kulturu Distrikta Brčko)
Sudjeluju: Gojko Božović (Srbija), Šefik Daupović (BiH), Ivan Džeparoski (Makedonija), Mehmed Đedović (BiH), Atif Kujundžić (BiH), Evgeni M’Art (Rusija), Josip Osti (BiH, Slovenija), Miro Petrović (BiH), Barbara Pogačnik (Slovenija), Beste Sakalli (Kipar), Dragoljub Vasić (BiH), Agnė Žagrakalytė (Litvanija)
Uvodna riječ i moderator: Hadžem Hajdarević
Dom kulture – 19,30 sati / Ulica Mladena Maglova 1, Brčko

Međunarodna pjesnička večer u Banjoj Luci
Sudjeluju: Mostafa Badaoui (Maroko), Aleksandra Čvorović (BiH), Husein Dervišević (BiH), Mladen Lompar (Crna Gora), Károly Méhes (Mađarska), Radomir Mitrić (BiH), Goran Samardžić (BiH), Tanja Stupar Trifunović (BiH), Amir Talić (BiH)
Moderatorica: Kristina Mrđa ,
Banjaluka

Večer pjesnika „Moja poetika“
Sudjeluju: Stéphane Chaumet (Francuska), David Harsent (Velika Britanija), Senadin Musabegović (BiH), Ranko Risojević (BiH), Tarek Eltayeb (Sudan, Austrija), Agnė Žagrakalytė (Litvanija)
Urednik programa: Stevan Tontić
Voditelj pjesničke večeri: Izudin Bajrović
Muzički program: Vlado Kreslin (Slovenija)
Coloseum club – 21 sat / Ulica Terezije bb, Sarajevo

Petak, 13. maj 2011

Književno podne s osnovcima Općine Novi Grad – Sarajevo
Sudjeluju: Bisera Alikadić (BiH), Ivan Balenović (Srbija), Ismet Bekrić (BiH, Slovenija), Irfan Horozović (BiH), Nada Horvat (Hrvatska), Mevlüt Kaplan (Turska), Ljubica Ostojić (BiH), Ranko Risojević (BiH), Blaga Žurić (Crna Gora)
Urednik i voditelj programa: Mirsad Bećirbašić
Muzički program: Zlatan Bostandžić
Sala Općine Novi Grad, 12 sati / Bulevar Meše Selimovića broj 97, Sarajevo

Međunarodno pjesničko poslijepodne u Konjicu
Sudjeluju: Mustafa Berçin (Turska), Stéphane Chaumet (Francuska), Adrian Grima (Malta), Admiral Mahić (BiH), Mujo Musagić (BiH), Jasmina Topić (Srbija), Sabrija Tucaković (BiH), Goran Sarić (BiH, Holandija)
Uvodna riječ i moderatorica: Fadila Nura Haver
Sala Doma kulture – 16,30 sati / Konjic

Književno poslijepodne sa osnovcima Općine Stari Grad – Sarajevo
Sudjeluju: Bisera Alikadić (BiH), Ivan Balenović (Srbija), Ismet Bekrić (BiH, Slovenija), Irfan Horozović (BiH), Nada Horvat (Hrvatska), Mevlüt Kaplan (Turska), Ljubica Ostojić (BiH), Ranko Risojević (BiH), Blaga Žurić (Crna Gora)
Urednik i voditelj programa: Mirsad Bećirbašić
Muzički program: Zlatan Bostandžić
Sala Općine Stari Grad – 17 sati / Ulica Zelenih beretki broj 4, Sarajevo

Svečana dodjela Priznanja „Bosanski stećak“
Sudjeluju: Petar Gudelj (Hrvatska), Ivan Kordić (BiH), Boris A. Novak (Slovenija), Abdulah Sidran (BiH), Charles Simic (SAD), Ottó Tolnai (Srbija), Stevan Tontić (BiH)
Obrazloženje Priznanja „Bosanski stećak“ za 2011. godinu: Hadžem Hajdarević
Voditeljica: Aida Krehić
Pjesničke prijevode dobitnika „Bosanskog stećka“ govori: Izudin Bajrović
Muzički program: Vlado Kreslin (Slovenija)
Rezidencija Konak – 19 sati / Ulica Bistrik 7, Sarajevo
Ulaz uz pozivnicu

Subota, 14. maj 2011

Pisci za djecu u Kaknju
Sudjeluju: Bisera Alikadić (BiH), Ivan Balenović (Srbija), Ismet Bekrić (BiH, Slovenija), Irfan Horozović (BiH), Nada Horvat (Hrvatska), Fuad Kovač (BiH), Ljubica Ostojić (BiH), Ranko Risojević (BiH), Blaga Žurić (Crna Gora)
Urednik i voditelj programa: Mirsad Bećirbašić
Muzički program: Zlatan Bostandžić
Gradska biblioteka – 13 sati / Ulica Šehida bb, Kakanj

Međunarodna pjesnička večer u Mostaru
(U saradnji sa kulturnom manifestacijom „Mostarsko književno proljeće“)
Sudjeluju: Marjorie Agosin (SAD), Mostafa Badoui (Maroko), Beqë Cufaj (Kosovo), Tarek Eltayeb (Sudan, Austrija), Dumitru M. Ion (Rumunija), Adrian Grima (Malta), Nora Gomringer (Švicarska), Petar Gudelj (Hrvatska), David Harsent (Velika Britanija), Carolina Ilika (Rumunija), Ivan Kordić (BiH), Evgeni M’Art (Rusija), Hermine Navasardyan (Ermenija), Boris A. Novak (Slovenija), Charles Simic (SAD), Ottó Tolnai (Srbija), Ayşe Turan (Turska), Almir Zalihić (BiH)
Hrvatski dom Herceg Stjepan Kosača – Mala scena, 19 sati
Trg hrvatskih velikana bb, Mostar

Mlada bosanskohercegovačka poezija
Postavka izložbe u toku Sarajevskih dana poezije – Ozren Pavlović
Sudjeluju: Nermin Aganović, Emina Džaferović, Jasmin Hasanović, Aida Herceg, Naida Hrustemović, Ivona Jukić, Ines Kadić, Dinko Kreho, Bojana Kulidžan, Elma Mrđanović, Irena Marić, Mirza Okić, Saber Grbić, Sanja Obrenović, Đabir Sedić, Adnan Subašić
Gosti pjesnici: Martina Mlinarević Sopta (BiH), Nadija Rebronja (Srbija), Jasmina Topić (Srbija)
Urednik i voditelj programa: Mirsad Bećirbašić
Centar za kulturu– 19 sati / Ulica Jelićeva 1, Sarajevo

Nedjelja, 15. maj 2011

Izlet u Počitelj i Blagaj

Ponedjeljak, 16. maj 2011

Okrugli sto „Poezija – tradicija, tranzicija“ (Pjesništvo na prostoru bivše Jugoslavije, 1990.-2010.)
Sudjeluju: Damir Arsenijević (BiH), Slobodan Blagojević (BiH), Zoran Bognar (Srbija), Mevlida Džuvić (BiH), Pavle Goranović (Crna Gora), Ivan Džeparoski (Makedonija), Ervin Jahić (Hrvatska), Senadin Musabegović (BiH), Perina Meić (BiH), Marko Vešović (BiH), Branka Vojnović (Hrvatska)
Uvodna riječ i moderator: Enver Kazaz
Filozofski fakultet – Sarajevo, 11 sati / Ulica Franje Račkog 1, Sarajevo

Pisci iz lektire – Bisera Alikadić
O književnici Alikadić govore: Ismet Bekrić, Mirsad Bećirbašić
Pedagoški fakultet – 14 sati / Ulica Skenderija 72, Sarajevo

Popodnevni pjesnički susret
(U saradnji s Odjelom za kulturu Općine Novi Grad – Sarajevo)
Sudjeluju: Zoran Bognar (Srbija), Ahmed Burić (BiH), Adrian Grima (Malta), Carolina Ilika (Rumunija), Leyla Işik (Turska), Suzana Lovrić (BiH), Feyyaz Sağlam (Turska), Goran Sarić (BiH, Holandija), Ivana Simić Bodrožić (Hrvatska), Vojka Smiljanić Đikić (BiH), Almir Zalihić (BiH)
Moderatorica: Fadila Nura Haver
Elektrotehnička škola – 18 sati / Ulica Safeta Zajke 2, Sarajevo

Književni portret Marka Vešovića
Sudjeluju: Pavle Goranović (Crna Gora), Enver Kazaz (BiH)
Kamerni teatar 55, Galerija Gabrijel, 19 h / Ulica Titova 55/II, Sarajevo

Utorak, 17. maj 2011

50 godina od Nobelove nagrade Ivi Andriću
Slovo o Ivi Andriću: Ivan Lovrenović
Odabrane lirske odlomke govori: Dragan Jovičić
Narodna i univerzitetska biblioteka BiH – 14 sati / Zmaja od Bosne 8b, Sarajevo

Susret prevodilaca
Podrška prevođenju u malim zemljama
Sudjeluju: Ismail Bandora (Jordan), Fikret Cacan (Hrvatska), Alena Ćatović (BiH), Srebren Dizdar (BiH), Kerima Filan (BiH), Ziba Galijašević (BiH), Senada Kreso (BiH), Barbara Pogačnik (Slovenija), Dumitru M. Ion (Rumunija), Cornelia Marks (Njemačka), Viktoria Raditz (Mađarska), Hana Stojić (BiH), Ulvija Tanović (BiH)
Moderator: Zvonimir Radeljković
Filozofski fakultet – Sarajevo, 15 sati / Ulica Franje Račkog 1

Međunarodna pjesnička večer u Dobrinji
Sudjeluju: Marjorie Agosin (SAD), Fikret Cacan (Hrvatska), Pavle Goranović (Crna Gora), David Harsent (Velika Britanija), Ervin Jahić (Hrvatska), Refik Ličina (BiH, Švedska), Evgenij M’Art (Rusija), Hermine Navasardyan (Ermenija), Stanka Hrastelj (Slovenija)
Moderator: Fuad Kovač
Kuća Hadžihalilovića – 18 sati / Trg grada Protoa bb, Sarajevo

Turski pjesnici u Tešnju
Sudjeluju: Mustafa Berçin, Leyla Işik, Mevlüt Kaplan, Feyyaz Sağlam, Ayşe Turan
Domaćin: Amir Brka
Centar za kulturu i obrazovanje – 19,00 sati / Kralja Tvrtka 1, Tešanj

Međunarodna pjesnička večer u Goraždu
Sudjeluju: Zoran Bognar (Srbija), Bisera Suljić Boškailo (BiH, Njemačka), Beqë Cufaj (Kosovo), Bakir Makarević (BiH), Beste Sakalli (Kipar), Abdulah Sidran (BiH), Stevan Tontić (BiH)
Moderator: Mustafa Smajlović
Centar za kulturu – 19 sati / Ulica Zaima Imamovića 2, Goražde

Srijeda, 18. maj 2011

Prevodilačke radionice
Sudjeluju, prevodioci i pjesnici: Ismail Bandora (Jordan), Ahmed Burić (BiH), Tarek Eltayeb (Sudan, Austrija), Fadila Nura Haver (BiH), Dumitru M. Ion (Rumunija), Refik Ličina (BiH, Švedska), Barbara Pogačnik (Slovenija), Viktoria Raditz (Mađarska), Ottó Tolnai (Srbija)
Moderatorica: Ziba Galijašević
Bošnjački institut – 10-13,30 sati / Ulica Mula Mustafe Bašeskije 21, Sarajevo

Međunarodna pjesnička večer – Završna svečanost
50. Sarajevskih dana poezije
Sudjeluju: Marjorie Agosin (SAD), Zoran Bognar (Srbija), Ahmed Burić (BiH), Beqë Cufaj (Kosovo), Tarek Eltayeb (Sudan, Austrija), Petar Gudelj (Hrvatska), Fadila Nura Haver (BiH), Stanka Hrastelj (Slovenija), Carolina Ilika (Rumunija), Dumitru M. Ion (Rumunija), Refik Ličina (BiH, Švedska), Kemal Mahmutefendić (BiH), Hermine Navasardyan (Ermenija), Barbara Pogačnik (Slovenija), Ivana Simić Bodrožić (Hrvatska), Ottó Tolnai (Srbija)
Završna pozdravna riječ: Mile Stojić
Moderatorica: Adisa Bašić
Muzički program: Damir Imamović
Dom mladih Skenderija – 19 sati / Ulica Terezije bb, Sarajevo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *