Nizozemska i Urugvaj su prvi polufinalisti

Wesley Sneijder i Diego Forlan

Nizozemska 2-1 Brazil

Sneijder, Kuyt, Robben, Van Bommel, De Jong i ekipa su odveli svoju reprezentaciju u polufinale Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi.

Veliki Brazil je nakon sjajnog prvog poluvremena i vodstva od 1-0, izgubio utakmicu generacije, obzirom da je ovo bila najstarija reprezentacija ove zemlje na jednom Svjetskom prvenstvu. Ubojiti, iskričavi i prodorni, prije svega Robinho, a zatim i Kaka, u prvom dijelu su primorali Nizozemce da se isključivo brane. Robben nije uspio niti jednom proći ponekad i po tri igrača koji su ga čuvali.

Drugi dio je nakon početne inicijative Brazila, u ostatku susreta u potpunosti pripao Nizozemskoj. Osim preokreta, golovima Mela (autogol) i Sneijdera, koji je glavni krivac i za prvi gol u mreži Cezara, Nizozemci su, konkretno Arjen Robben, uspjeli izbaciti Brazl iz cipela. Prvo je na klupu poslao Bastosa koji je dobio žuti karton, a zatim svojim čarolijama iznervirao najgoreg igrača na današnjoj utakmici – Mela, te ga je ovaj namjerno nagazio i sasvim zasluženo dobio direktan crveni karton.

Reprezentacija koja se vrati iz mrtvih, preokrene rezultat, pa još protiv ekipe kakva je Brazil, sasvim zasluženo nastavlja takmičenje, dok Brazilci nakon početnog vodstva imaju itekako za čim da žale.

Urugvaj 1-1 (4-2) Gana

Drugu četvrtfinalnu utakmicu na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi su odigrale reprezentacije Urugvaja i Gane. Nakon ravnopravne igre, El Loco plasirkom šalje Urugvaj u polufinale. Slijede najzanimljiviji momenti iz ovog sjajnog susreta.

Prva zanimljivost se dešava u 11. minuti kada Suarez prolazi po lijevoj strani, ulazi u šesnaesterac Gane i šutira u ruke golmanu Kingsonu. Nakon izvedenog kornera za Urugvaj u 18. minuti, lopta pada na grudi odrambenom igraču Gane Mensahu i zamalo vara golmana Kingsona ali rezultat ostaje nepromijenjen. Forlan je imao priliku za Urugvaj u 25. minuti ali lopta odlazi preko gola, a njegov kolega u napadu Suarez odlično šutira sa 10 metara, međutim čini se da je Kingson nesavladiv. Nakon brzog kontranapada, Asamoah Gyan u 31. minuti, prima loptu na vrhu šesnaesterca ali je neprecizan. U 39. minuti, Muntari nabačenu loptu glavom šalje pored gola. U 43. minuti desio se stravičan pad Urugvajca Fucilea, nakon kojeg na kratko ostaje bez svijesti. Nakon lječničke intervencije Fucile se pridiže i nastavlja igru. I kad se čekao posljednji sudijski zvižduk u prvom poluvremenu, Muntari, ne znajući šta da radi sa loptom, majstorski bombarduje sa više od 30 metara i donosi Gani vodstvo od 1-0.

U drugom poluvremenu Diego Forlan već u 55. minuti, iz slobodog udarca sa oko 20 metara poravnava rezultat. Igrala se 58. minuta, kada Asamoah Gyan izbija pred golmana Muslera koji uspjeva ukrotiti bombu napadača Gane. Forlan je u 63. minuti prihvatio loptu u šesnaestercu i poslao je na drugu stranu za Suareza koji iz odlične prilike gađa pored Kingsonove stative. Sjajan dupli pas su odigrali Lodeiro i Suarez u 70. minuti, ali Suarezov šut iskosa brani Kingson. Forlan je u 78. minuti iz slobodnog udarca ubacuje loptu u šesnaesterac Gane, a Suarez pokušava glavom. Kingson i to brani. Pereira se u 82. minuti Urugvaja odlučio na udarac s vrha šesnaesterca ali veoma loše.

Utakmica je nakon 90 minuta završila neriješeno 1-1, pa su se morali odigrati i produžeci. Igrala se 6. minuta prvog produžetka kada je Kwadwo Asamoah okušao šut ali njegov udarac sa 20 metara odlazi iznad prećke. U 109 . minuti Asamoah Gyan šalje loptu glavom, pored gola. U posljednjim trenucima drugog produžetka Suarez izbija loptu rukom sa gol linije, a sudija beskompromisno pokazuje na bijelu tačku i crveni karton za Suareza. Izvođač je Asamoah Gyan, a prećka je saveznik Urugvaja.

I nakon dva produžetka utakmica je neriješena. Na redu su bili penali. Prvi izvođač je bio Diego Forlan, koji plasira loptu u mrežu Kingsona za 1-0. Asamoah Gyan nakon promašaja u posljednjim trenucima utakmice, opet uzima loptu i namješta je na bijelu tačku. Ovaj put je precizan za 1-1. Victorino povećava na 2-1 za Urugvaj. Apiah je na redu, Muslera ga čita ali lopta ipak završava iza njegovih leđa za 2-2. Scottie po sredini gola za 3-2 Urugvaja. Mensah šalje vrlo klimav šut u noge odličnom Musleri i to je još jedan promašaj za Ganu. Perreira nabija loptu iznad prećke i opet je sve je na početku. Slijedi novi promašaj Gane iz noge Adiyiaha. Muslera je na nivou. Iskusni “El Locoâ” Abreu plasira za polufinale Urugvaja.

Reprezentacija Urugvaja će se u polufinalu susresti sa Nizozemskom koja je danas poslala kući veliki Brazil.