Nizozemska u finalu Svjetskog prvenstva

Giovani Van Brockhorst je postigao velemajstorski gol (Nizozemska 3-2 Urugvaj)Poznat je prvi finalista Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi.

Nakon 90 minuta ne pretjerano kvalitetne igre reprezentacija Nizozemske je nakon 6 utakmica, 3 u grupi i dvije u eliminacionom dijelu, došla do svog trećeg finala na Svjetskim prvenstvima pobjedivši odgovarajuću selekciju Urugvaja.

Mirna, gotovo kamerna atmosfera je vladala većim dijelom prvog poluvremena. Niozozemska daleko ozbiljnija i opasnija. Osjetio se nedostatak Suareza u ekipi Urugvaja.

Nizozemska dolazi u priliku u 4. minuti, kada Muslera loše bokuje loptu, koja se vraća Kuytu, a on gađa zamalo preko gola. U 9. minuti Kuyt ubacuje prema Van Persiju kojem nedostaje nekoliko pedalja da bi ugrozio gol Urugvaja.

Urugvaj tek u 10. minuti pokazuje da mu je stalo izmijeniti rezultat. Iznenadan kontranapad ali se novi napadač Urugvaja ne razumije s Forlanom i lopta odlazi na krivu stranu.

Igrala se 11. minuta kada je Sneijder došao u iznenadnu priliku da pokaže svoje pucačke sposobnosti ali se na putu lopti ispriječio Van Persie koji štopa loptu za Urugvajsku odbranu.

U 18. minuti najljepši prizor Svjetskog prvenstva. Nizozemska plete napad, opsjedajući gol Urugvaja, i lopta dolazi do Van Bronckhorsta kojem je dosta dodavanja i sa oko 35 metara iskosa bombarduje gol Muslere. Lotpa se od stative odbija u mrežu urugvajskog gola za 1-0 Urugvaja.

U 27. minuti se dešava stravičan momenat kada Caceres neoprezno na vrhu šesnaesterca u pokušaju makazica nogom nokautira De Zeeuwa koji pada i ne može da se podigne. Nakon koškanja Caceresa i Sneijdera sudija im dodjeljuje žute kartone.

Cavani koji je u prethodnom napadu loše odglumio penal pa može biti srećan što nije zaradio karton, u 34. minuti se nalazi u izglednoj prilici. Istrčava do gola Nizozemske ali na kraju ne znao šta da radi sa loptom.

U 36. minuta prvi udarac Urugvaja u okvir gola, a četiri minuta kasnije još jedan predivan trenutak za pamćenje.

Forlan je dobio loptu na oko 40 metara od gola Stekelenburga, pravi par koraka i ispaljuje projektil u svom stilu. Lopta ide po sredini gola, ali je golman Nizozemske i pored dodira nije uspio skrenuti pored gola. Urugvaj je opet u igri – 1-1.

Drugo poluvrijeme je počelo daleko aktivnije nego prvo. Igrala se 50. minuta kada Stekelnburg izlazi van kaznenog prostora kako bi izbio loše vraćenu loptu na koju je naletio Pereira i šutira na prazan gol, međutim strijelac prvog gola na utakmici, Van Bronckhorst, izbija loptu dok je još bila na petercu.

Slobodan udarac za Urugvaj izvodi Forlan u 65. minuti. Opasnu loptu koja prelazi preko živog zida Stekelnburg odličnom odbranom izbija u korner.

Van Persie u 67. minuti upošljava Van der Vaarta koji pokušava prevariti Musleru, ali golman Urugvaj pravi paradu za televizijske špice. Lopta se odbija do Robbena koji umjesto u nebranjen gol šutira nebu pod oblake.

I u 70. minuti majstor dolazi u centar pažnje. Sneijder prima loptu na 20 metara i pronalazi jedini mogući pravac koji lopta može doći do mreže, za 2-1 Nizozemske.

Mreža se još nije prestala tresti od prethodnog gola, a Kuyt dolazi do lopte i znalački ubacuje u sredinu šesnaesterca, a Robben glavom zakucava u donji lijevi dio mreže urugvajskog gola za 3-1.

Nakon toga Urugvaj gubi motiv i lopta je uglavnom u nogama igrača u narandžastim dresovima. U 85. minuti Van Persie majstorski prosljeđuje do Robbena koji izlazi sam pred Musleru ali loše potkopava loptu. Samo minut kasnije Van der Vaart loše koristi stopostotnu šansu, a u 89. minuti Elia se ne snalazi u šesnaestercu

U drugom minutu sudijske nadokanade Perreira daje posljednju nadu svojoj reprezentaciji, kada smanjuje za 3-2 i donosi nam konačno malo više uzbuđenja na samom kraju. Nakon nekoliko očajničkih pokušaja rezultat se nije promijenio. Nizozemska je u finalu Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi gdje će se sastati sa pobjednikom utakmice Njemačka – Španija.