Paragvaj i Španija posljednji četvrtfinalisti

Paragvaj 0-0 (5-3) Japan

Predzadnja utakmica osmine finala Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi je odigrana u Pretoriji između Paragvaja i Japana.

Utakmica nije obilovala prelijepom igrom. Igralo se oprezno s tek nekolicinom šansi u regularnom toku susreta. Takva igra se nastavila i u produžecima, gdje je Japan imao najbolju priliku ali se ne snalaze.

Nakon igračeg dijela se pristupilo izvođenju penala gdje je Paragvaj imao više sreće (5:3) i zahvaljujući prećci Komana osigurao nastup u četvrtini finala.

Barreto je prvi gađao i pogodio za Paragvaj. Slijedili su golovi Enda i Hasebea za Japan, te Lucasa i Riverosa za Paragvaj.

Na penal izlazi sjajni stoper Japanaca, Komano i izuzetno snažnim šutom drma prećku, a lopta odlazi visoko ka nebu. Komano je na koljenima, a Valdez u narednom izvođenju dovodi Paragvaj u prednost.

Honda za Japan i Cardozo za Paragvaj su bili efikasni ali ispostavilo se da je promašaj Komana bio fatalan.

Španija 1-0 Portugal

Upravo je završena i posljednja utakmica osmine finala na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi, u kojoj je tandem velike Barcelone odveo Španiju u nastavak takmičenja.

Bila je to tvrda utakmica u kojoj se Portugal pretežno branio, a Španija teško dolazila u poziciju da ugrozi protivničku gol.

Ključni trenutak se desio u 62. minutu kada Andres Iniesta majstorski pronalazi Xavi Hernandeza, a mađioničar petom upošljava David Villu, koji iz drugog pokušaja matira vrlo dobrog Eduarda.

Golman Portugala je zaslužan da Španci nisu nanijeli i veći poraz Portugalu, jer je tokom susreta obranio nekoliko stopostotnih šansi. Redali su se Torres, Ramos, Llorente…

Portugalci su imali nekoliko polušansi od kojih je vjerovatno najbolja bila ona Carles Puyola. Ne, nismo se zbunili. Nakon centaršuta Almeide, lopta u koljeno pogađa Puyola i završava samo par centimetara od stative nezaposlenog Iker Casillasa.

Treba izdvojiti i crveni kartom pri kraju meča koji je nakon divljačkog starta laktom zaradio Ricardo Costa što je dodatno ubilo nemoćne Portugalce.

Španija se u četvrtini finala susreće sa Paragvajem, koji je u popodnevnim satima penalima izbacio vrlo dobri Japan.

Slijede dva dana pauze na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi.