Pobjeda Brazila; remi Novog Zelanda i Slovačke; Obala Slonovače i Portugal bez golova

Winston Reid u jednom od pokušaja (Novi Zeland 1-1 Slovačka) Novi Zeland 1:1 Slovačka

U Rustemburgu su se, u drugoj utakmici grupe F na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi, sastali Novi Zeland i Slovačka. Ponudili su kvalitetnu igru i dva gola.

U prvom poluvremenu je prikazan kvalitetan fudbal sa mnoštvom obostranih prilika, ali bez realizacije.

Već početkom drugog dijela Robert Vittek glavom zabija gol i Slovačku dovodi u vodstvo. Ovo je prvi gol ove reprezentacije na Svjetskim prvenstvima, obzirom da je ovo premijerni nastup reprezentacije Slovačke na najvećem fudbalskom turniru (Igrači Slovačke su ranije nastupali za reprezentaciju zajedničke države Čehoslovačke). Iako se ispostavilo da je gol postignut iz ofsajda, suci se nisu oglasili pa Slovačka od 50. minute vodi sa 0-1.

U posljednjim sekundama još jedan kuriozitet. Prvi gol Novog Zelanda na svjetskim prvenstvima i to gol koji znači da ova reprezentacija takmičenje u grupi F ne počinje porazom. I ovaj gol je postignut glavom nakon ubacivanja lopte u šesnaesterac, a strijelac je bio Winston Reid.

Didier Drogba i Cristiano Ronaldo (Obala Slonovače 0-0 Portugal) Obala Slonovače 0:0 Portugal

Dugo iščekivani susret grupe G, između Obale Slonovače i Portugala vidjeli smo kišu i drugi susret bez golova, obzirom da su Obala Slonovače i Portugal, kao i Francuska i Urugvaj odigrali bez golova.

Prvi dio utakmice su obilježili grubost i žuti kartoni. Što se tiče šansi Cristiano Ronaldo je imao jednu u 10. minutu kada jakim šutom sa tridesetak metara pogađa stativu.

Deco, koji je napustio igru u drugom poluvremenu, ipak nije imao sreće da zaigra sa protiv Didier Dorgbe koji je ušao u posljednjih dvadesetak minuta umjesto Salomon Kaloua.

Ronaldo je mogao napusti igru zbog dva žuta kartona u drugom poluvremenu ali je sudija očito impresioniram Realovom zvjezdom previdio bezobrazluk Portuglaca koji se tokom cijele utakmice ponašao kao da je fudbal njegovo vlasništvo.

Do kraja utakmice jedino vrijedno spomena je ono što se izdešavalo u trominutnoj sudijskoj nadoknadi, kada “Slonoviâ” u nekoliko navrata atakuju na gol Portugala ali bez rezultata.

Elano u duelu sa Pak Nam CHolom (Brazil 2-1 Sjeverna Koreja)Brazil 2:1 Sjeverna Koreja

Najveća misterija Svjetskog fudbalskog prvenstva, reprezentacija Sjeverne Koreje se u okviru grupe G sastala sa vječitim favoritima ekipom Brazila.

Prvo poluvrijeme je prošlo sa očekivanom dominacijom Brazilaca ali činjenica je koja se ne smije zanemariti da južnoamerikanci nisu uspjeli napraviti niti jednu ozbiljnu šansu.

Sjeverna Koreja se uglavnom orijentisala na odbranu svog gola i sporadične kontranapade, koji nisu bili nimalo bezazleni.

Treba izdvojiti prodor Tae Se Jonga po lijevoj strani, kada je Lucio je morao klizećim startom izbaciti loptu u korner.

Početkom drugom poluvremena se preslikalo stanje iz prvog dijela. Brazil ima inicijativu i drži loptu u svojim nogama ali uglavnom ne mogu prići sjevernokorejskom golu dalje od šesnaesterca, a svi dalekometni udarci su bili neprecizni ili izblokirani.

U 49. minuti Kaka pada na 20 metara od gola Sjeverne Koreje. Bastos iz slobodnog udarca nabija loptu nekoliko metara pored gola. U 53. minuti Robinho snažno šutira sa dvadesetak metara ali lopta odlazi pored gola.

Igrala se 55. minuta kada je Maicon prošao s desne strane i savladao golmana Sjeverne Koreje Myong Guk Rija koji je izašao na metar od gola iz nemoguće pozicije za 1-0 Brazila.

Na majstorsko ubacivanje Robinha na loptu nalijeće Elano sa očito slabije desne strane sjevernokorejske odbrane i zabija za vodstvo Brazila od 2-0.

Igrala se 90 minuta kada se po lijevoj strani u šesnaesterac Brazila ubacuje Yun Nam Ji i zabije preko Julio Cesara za prvi gol Sjeverne Koreje na Svjetskim prvenstvima nakon 44 godine.

Bila je to dobra utakmica grupe G u kojoj je pobjedio ipak bolji i kvalitetniji Brazil, ali se ni Sjeverna Koreja bez obzira na predviđanja ili bolje rečeno predrasude “stručnjakaâ”, nije obrukala.