Pobjede Argentine, Grčke i Meksika

Argentina 4:1 Južna Koreja

U drugoj utakmici 3. kola, u okviru grupe B su se sastali favorizovana Argentina i iznenađenje 1. kola, Južna Koreja. Primjetno kvalitetniji tim je pobjedio sa visokih 4:1, ali se bez obzira na rezultat Južna Koreja nema čega stiditi.

Oba tima otvaraju susret oprezno. Prvu polupriliku za Gaučose ima Higuain u 8. minuti ali njegov udarac završava na tribini. U 17. minuti Argentina dolazi u vodstvo nakon prekida. Strijelac je bio Chu Young Park, kojeg je Messijeva lopta iznenadila i odbila se u gol. Već u 23. minuti prva izmjena. Na klupu odlazi Walter Samuel zbog povrede, a mijenja ga Burdisso.

Igrala se 30 minuta kada Gonzalo Higuain povećava vodstvo Argentine. Napadač Real Madrida zabio je za 2-0 i odgodio evantualni ulazak Diega Milita. Gaučosi izvode slobodan udarac na lijevoj strani, Messi kratko dodaje Maxi Rodriguezu, njegov centaršut Burdisso glavom prebacuje na drugu stativu, a Higuainu ne ostaje ništa drugo nego da je pošalje u mrežu.

U 44. minuti mađioničar na djelu. Messi, u svom stilu, lomi Južnokoreance i lobuje golmana Koreje ali lopta prolazi nekoliko centimetara pored stative. Kada se očekivao zvižduk za kraj poluvremena Demichelis pravi glupost dopuštajući da mu Chung Yoo Lee ukrade loptu i zabije za 2-1.

Drugo poluvrijeme počinje oprezno kao i prvo. Tek u 52. minuti se nešto dešava, kada Di Maria daje povratnu loptu na pet metara od gola Koreje, ali Higuain šutira pravo u golmana. U 54. minuti Tevez šutira sa ivice kaznenog prostora ali golman Koreje na visini zadatka. Koreanci u 58. minuti propuštaju veliku priliku za izjednačenje. Kihun je sam oči u oči sa golmanom Romerom ali njegov udarac je neprecizan.

Igrala se 76. minuta kada Leo Messi efektno prolazi po desnoj strani, šutira ali njegov udarac brani golman Koreje. Vraćenu loptu Messi ponovo šutira ali samo do stative. Odbijena lopta dolazi do Higuaina koji je posprema u nebranjenu mrežu.

U 80. minuti sjajna akcija Argentine u kojoj Maxi Rodriguez s desetak metara iskosa šalje visoku loptu na drugu stativu za Higuaina, a njemu nije teško zabiti i svoj treći gol na utakmici.

Grčka 2:1 Nigerija

U drugoj utakmici grupe B su se sastale Nigerija i Grčka. Obzirom da su obje reprezentacije u prvom kolu doživjele poraz današnja utakmica u Blomfonteineu im je utakmica odluke.

Nigerija je povela u 16. minuti kada Uche izvodi slobodni udarac sa oko 30 metara iskosa. Lopta je preletjela sve igrače i našla se iza leđa Tzorvasa za vodstvo Nigerije 0-1.

U 31. minuti Karagounis iz kornera ubacuje u šesnaesterac Nigerije, Kyrgiakos je bio najviši u skoku, ali lopta odlazi visoko preko gola. Nigerija od 33. minute igra sa 10 igrača. Kaita je reagovao na udarac loptom Torosidisa tako što ga je jedva gurnuo, a Grk pada kao da ga oborio tenk, a sudija Kaiti daje crveni karton. Grčka propušta odličnu priliku u 39. minuti, kada Karagounis i Katsouranis odlično proigravaju Salpingidisa koji ne uspjeva savladati danas odličnog Enyeama. Lopta se odbija, a Gekas ovaj poklon ne zna pretvoriti u gol.

Haruna u 41. minuti spašava gol Nigerije, kada Samaras šutira sa tri metra. 3 minute kasnije Haruna je vratio Grcima za maloprije spašeni gol, kada Salpingidis šutira s vrha kaznenog prostora. Lopta na putu prema golu pogađa nogu Lukmana Harune, mijenja smjer i vara Enyeamu, za izjednačenje 1-1.

Stopostotna šansa za Gekasa i Grčku u 59. minuti utakmice, da bi u kontranapadu čistu priliku promašio Obasi.Najprije je Yobo spustio loptu za Gekasa koji sa samo pet metara ne uspjeva savladati Enyeamu. Odmah se kreće u kontranapad. Yakubu hrli prema golmanu Tzorvasu koji zaustavlja njegov šut. Na odbijenu loptu natrčava Obasi i početnički je šalje daleko od praznog gola. Pantera nigerijske reprezentacije u 69. minuta dokazuje svoje kvalitete. Samaras glavom gađa sami ugao gola, ali Enyeama se ističe odličnom paradom.

Sve majstorije koje je prikazao Enyeama uništava samo jednom lošom intervencijom. Igrala se 71. minuta kada Tziolis šutira sa oko 20 metara. Nigerijskom golmanu se lopta odbija od naručja i dolazi do Torosidisa koji sa neka tri metra nije mogao promašiti i da je htio.

U 75. minuti Karagounis pokušava sa šutom sa 20. metara, ali je udarac bio neprecizan. Minutu kasnije u sličnoj situaciji je i Nigerijac Yakubu, ali bez rezultata. Do kraja susreta je bilo još nekoliko obostranih prilika ali rezultat ostaje nepromijenjen. Grčka je rezultatom 2-1 ostvarila istorijsku (prvu) pobjedu na Svjetskim prvenstvima.

Nigerija je u nezavidnoj poziciji jer se u 3. kolu sastaje sa nimalo ugodnom Južnom Korejom, dok Grčka ima nešto lakši posao protiv rasterećene Argentine.

Francuska 0:2 Meksiko

U utakmici grupe A koja se igrala u Polokwaneu sastali su se Francuska i Meksiko. Obje reprezentacije su u 1. kolu ostvarile remije, pa im je utakmica bila od presudne važnosti. Susret je bio jako dobar. Igralo se jako brzo sa pregršt šansi s obje strane ali je Meksiko bio spretniji i konkretniji.

Ribery već u 6. minuti pokušava sa nekih 40 metara ali lopta ide pravo u naručje golmana Pereza. Vela je bio u sjajnoj poziciji u 8. minuti. Na desetak metara od gola je opalio volejom ali je lopta otišla na tribine. Salcido u 12. minuti proigrava Franca koji sa vrha kaznenog prostora pokušava plasirati loptu u mrežu ali nišanske sprave nisu naštimane. Salcido se u 18. minuti nalazi u prilici kada šuta sa 20 metara ali lopta je prolazi pored stative. Igrala se 27. minuta kada neukrotivi Salcido prolazi po lijevoj strani, zaobilazi Sagnu i pokušava iznenaditi Llorisa ali bez rezultata. U 39. minuti Dos Santos je pokušao ali lopta ide pored stative.

Francuzi se ponovo bude u drugom poluvremenu. Najbolji pojedinac Tricolora, Florent Malouda u 54. minuti šalje projektil sa 16 metara ali golman Meksika vaditi loptu ispod prećke. Rafa Marquez u 63. minuti šalje bombu pravo u Llorisa. Samo minut kasnije isti igrač sjajno proigrava rezervistu Hernandeza koji izlazi sam pred Llorisa, majstorski ga fintira i gura loptu u praznu mrežu. 0-1 za Meksiko.

Igrala se 78. minuta kada je Barrera sjajno prošao po desnoj strani, a Abidal ga je bukvalno pokosio. Sudija pokazuje na bijelu tačku sa koje Blanco podvlači crtu. Francuska – Meksiko: 0-2.

Meksiko se ovom pobjedom izjednačio po bodovima sa Urugvajem i ima šansu za nastavak takmičenja. Francuska, kao i Južnoafrička Republika, ima samo teoretske šanse da prođe grupu A. Znajući kako je reprezentacija Francuske došla na Prvenstvo (ruka Henryja u odlučujućoj utakmici sa Irskom) može se reći da je Meksiko donekle ispravio grešku koju je FIFA zanemarila.