Pobjede Čilea, Švajcarske i Urugvaja

Honduras 0-1 Čile

Pretposljednji susret 1. kola na Svjetskom prvenstvu u Južnoafričkoj Republici je odigrana u okviru grupe H, između Čilea i Hondurasa.

Iako je postignut samo jedan gol jasno je da je Čile otvorio svoje učešpće na prvenstvu odličnom igrom, sasvim zasluženo pobjedivši rezultatom 1:0.

Od samog početak Čile kreće u napad, neprestano nasrčući na gol Hondurasa. Igrala se 34. minuta kada je akciju Čilea započeo Alexis Sanchez koji na desnoj strani pronalazi Mauricija Islu, a ovaj odlično centrira pred gol. U nastojanju da izbije loptu odbrambeni igrač Hondurasa Sergio Mendoza pogađa Jean Beausejoura koji više sretno nego spretno postiže pogodak za pobjedu Čilea.

Drugo poluvrijeme je donijelojoš napade upornih Čileanaca ali, ponajviše zahvaljujući golmanu Hondurasa Noel Valladares, rezultat ostaje nepromijenjen do kraja.

Španija 0-1 Švajcarska

Furija je pala pred Švajcarskom. Minimalnim rezultatom u posljednjoj utakmici 1. kola Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi reprezentacija Švajcarske je Španiju dovela u nezavidnu poziciju da do kraja grupnog takmičenja ne smiju napraviti nijednu grešku.

Malo ko je vjerovao da neko može “skinutiâ” reprezentaciju u kojoj na klupi sjedi jedan Cesc Fabregas, ali je to uspjelo majstoru fudbalske igre Otmaru Hitzfeldu i njegovim švicarskim pulenima.

Iako je Španija tokom cijelog susreta imala više od igre, inicijativu, više prilika i šuteva prema golu, Hitzfeld je sjajno postavio igru, izgradio neprobojnu odbranu sa dva reda igrača koji su išli na svaku loptu, i na kraju uspjeli zahvaljujući golu Fernandesa i odnijeti pobjedu.

Nakon prvog poluvremena bez golova, u drugom dijelu se igrala 53. minuta, kada je Benaglio ispucao loptu koja prelijeće kompletnu odbranu Španije i dolazi do Derdyoka. Casillas promašuje loptu koja nekako dolazi do Fernandesa koji je pored Piquea zabija u mrežu za 0-1 Švajcarske.

Do kraja nutakmice su Španci i dalje atakovali, pucali iz svih oružja, Xabi Alonso je čak bio nadomak uspjeha kada je na dodavanje Xavi Hernandeza iz kornera, skoro polomio stativu, ali rezultat je ostao nepromijenjen čime smo dobili najveću senzaciju u dosadašnjem dijelu Svjetskog fudbalskog prvenstva.

Južnoafrička Republika 0-3 Urugvaj

Večeras je počelo 2. kolo Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi, a sastali su se domaćini, reprezentacija Južnoafričke Republike i Urugvaj.

Prvo poluvrijeme je proteklo u međusobnom nadigravanju. Istini za volju Urugvaj je bio konkretniji i imao više od igre, a tu konstataciju je potvrdio i sjajan gol najboljeg igrača utakmice – Diego Forlana u 24. minuti. Forlan je sa oko 30 metara uputio bombu koja je okrznula odbrambenog igrača Južnoafričke Republike – Aaron Mokoenu i aterirala u mrežu gola Itumeleng Khunea.

U drugom poluvremenu Forlan dijeli lopte kao na tanjiru ali ga ne prate njegovi saigrači. Južna Afrika i dalje ništa značajno ne pravi.

U 75. minuti uporni Luis Suarez se ubacuje u šesnaesterac Južne Afrike, a golman Khune mu podapinje za što dobija i crveni karton. Diego Forlan je neumoljiv sa bijele tačke i odnosi nadu domaćina u nepovrat.

I za kraj, šlag na tortu. U posljednjim trenucima utakmice gužva u šesnaestercu. Nakon ubacivanja sjajnog Suareza najbolje se snalazi Alvaro Pereira i glavom zakucava za 0-3.

Sve u svemu Urugvaj je očekivano bio daleko bolja i kvalitetnija reprezentacija i zasluženo je zaposjela na vrh tabele grupe A.