Pobjede Nizozemske i Japana, remi Italije i Urugvaja

Trenutak kada je Poulsen savladao vlastitog golmana (Nizozemska 2-0 Danska) Nizozemska 2:0 Danska

Prvo poluvrijeme prve utakmice grupe E između Nizozemske i Danske, na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi, proteklo je u međusobnom nadigravanju.

Iako je reprezentacija Danske imala dvije konkretne šanse prvi dio je završen bez golova.

U drugom dijelu, već na samom početku, nakon prodora Robin Van Persiea s lijeve strane, loptu ubačenu na peterac u vlastitu mrežu ubacuje Christian Poulsen.

Danska je do kraja susreta pokušavala nadoknaditi zaostatak ali nakon što Dirk Kuyt u 85. minuti zabija i drugi gol za Nizozemsku, preostalo je još samo da se dočeka kraj utakmice i čestita Nizozemcima koji su bez prevelikog truda na kraju ipak uspjeli doći do prva 3 boda u grupe E.

Honda dijeli radost sa saigračima nakon pogotka u utakmici japan - Kamerun (1-0) Japan 1:0 Kamerun

Jedna od dosadnijih utakmica dosadašnjeg programa Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi, odigrana je danas na Free State stadionu u Bloemfonteinu, gdje je Japan, u utakmici grupe E, savladao Kamerun minimalnim rezultatom 1-0.

Kamerunci su, većinom, pokušavali upošljavati Samuel Eto'o-a što se pokazalo nemogućom misijom obzirom da su japanci jako dobro znali gdje je najizglednija opasnost po njihov gol, pa su to sanirali.

Japanski golma Kawashima imao je tokom susreta nekoliko grešaka koje su zahvaljujući njegovim odbrambenim igračima i sreći ispravljene.

Japan dolazi u vodstvo pred sam kraj prvog poluvremena, kada Matsui centrira sa desne strane, a Honde sa samo tri metra loptu prosljeđuje iza leđa Souleymanoua.

U drugom dijelu meča bilo je nekoliko dobrih ali upropaštenih prilika s obje strane. Ipak, treba pomenuti “stativu” koju u 82. miniuti pogađa Okazaki, nakon što je Hasebe šutom sa 20 metara pogodio Souleymanoua. Bila je tu i jedna prećka Mbie no ipak do kraja nije bilo više golova.

Japan je nadigrao Kamerunce i uz Holandiju odlično počeo takmičenje u grupi E.

Boneto i Criscito u borbi za loptu (Italija 1-1 Paragvaj) Italija 1:1 Paragvaj

U prvoj utakmici grupe F na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi, Italija i Paragvaj su podijeli bodove s krajnjim rezultatom 1:1.

Utakmica nije ponudila ništa čemu se nismo nadali, posebno od Italije, koja je nametnula svoj tempo, znači tvrdu igra sa dosta prekida. Italija je krenula agresivno, ali je Paragvaj bio spreman i njihova odbrana se nije mogla tek tako proći.

Paragvaj lagano preuzima inicijativu sredinom prvog poluvremena kada bilježimo i prve konkretne šanse Južnoamerikanaca, uglavnom iz kontranapada. Aureliano Torres iz slobodnog udarca odlično upošljava Antolin Alcazara koji glavom savladava nepomičnog Buffona i doveo Paragvaj u vodstvo.

U drugom poluvremenu Italijani ponovo drže konce igre ali bez konkretne realizacije. I Paragvaj dolazi u priliku da poveća vodstvo ali sreća nije na njihovj strani. Igrala se 62. minuta kada je Simone Pepe iz kornera ubacio loptu u šesnaesterac Paragvaja, a Daniele De Rossi pored neopreznog Villara zabija za remi Italije.

Do kraja susreta Italija pojačava pritisak u namjeri da uzme sva tri boda ali i pored brojnih šansi ne uspjevaju u namjeri.