Pobjede Slovenije, Gane i Njemačke

Slovenija savladala AlžirSlovenija 1:0 Alžir

Fudbalska reprezentacija Slovenije je ostvarila pobjedu u svojoj prvoj utakmici u okviru grupe C na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi, u susretu sa Alžirom. Rezultat je bio 1-0.

Bila je to prava uspavanka. Ključni se trenutak utakmice dogodio u 79. minuti kada je alžirski golman Faouzi Chaouchi početnički reagovao na prosječan šut Roberta Korena sa 17 metara.

Osim gola, jedini interesantan momenat se desio ulaskom Abdelkader Ghezzala koji je, nakon što je ušao sa klupe za kratko vrijeme uspio zaraditi dva žuta kartona te je morao napustiti igru.

Ovom je pobjedom Slovenija izbila na prvo mjesto u grupi C.

Gana penalom savladala SrbijuSrbija 0:1 Gana

U prvoj utakmici grupe D na Svjetskom fudbalskom prvenstvu, reprezentacija Gane je minimalnom pobjedom od 1:0 savladala odgovarajuću selekciju Srbije.

Utakmica, koja je odigrana na Loftus Versfeld stadionu u Pretoriji, nije donijela ništa revolucionarno. Po nekoliko prilika s obje strane nisu rezultirale pogotkom.

Kada se mislilo da bi ovo mogao biti još jedan susret bez golova na scenu je stupio Zdravko Kuzmanović koji je igrao rukom u svom šesnaestercu.

Poklon Srbije ne propušta iskoristiti Asamoah Gyan koji zabija iz penala i svojoj reprezentaciji donosi značajnu pobjedu na početku turnira.

Treba spomenuti i dvostruku javnu opomenu za Aleksandra Lukovića nakon koje je s crvenim kartonom na kontu morao napustiti teren.

Njemačka pregazila AustralijuNjemačka 4:0 Australija

Samouvjereni Njemci su već u prvom poluvremenu riješili sve dileme o pobjedniku drugog susreta u grupi D.

Najprije Lucas Podolski topovskim udarcem dovodi Njemačku u vodstvo, a zatim i Miroslav Klose koji u svom stilu glavom zabija pod prećku, i obezbjeđuje uvjerljivo vodstvo od 2-0.

Australija, osim par incidentnih šansi, nije pokazala apsolutno ništa. Jedino vrijedno pomena vezano za ovu reprezentaciju je direktan crveni karton Tim Cahilla u 56. minuti, nakon njegovog starta s leđa na Bastian Schweinsteigeru.

Nakon što su ostali sa 10 igrača Australci se potpuno povlače, a Njemci do kraja i dalje stvaraju nove šanse. Iz jedne od takvih prilika treći gol za Njemačku zabija i Thomas Muller, a Gomez gotovo odmah nakon ulaska u igru na dodavanje Ozila šalje loptu u mrežu za 4-0.