Prijateljski poraz na Koševu

Ćiro BlaževićFudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine prokockala je prednost od 2:0 i dopustila Iranu da preokrene rezultat i pobijedi sa 3:2.

Nakon uvodnih 2:0, BiH je ispustila prednost i poražena je, a dio krivice svakako ide na dušu Miroslavu Blaževiću, odnosno njegovim odlukama da iz igre izvadi Pjanića i Bajramovića.

Samo nekoliko sekundi nakon prvog sudijskog zvižduka dubinsku loptu je primio Edin Džeko i izbio sam pred istrčalog golmana reprezentacije Irana. Napadač Wolfsburga je pokušao lobom, ali je lopta otišla iznad gola.

Novu priliku bh. reprtezentacija imala je u 8. minuti. Senijad Ibričić uposlio je Ibiševića, ali odbrana Irana izbacuje loptu u korner. Nakon ubacivanja sa strane, lopta dolazi do Sejada Salihovića, koji snažno i u svom stilu šutira, ali se odličnom odbranom istakao golman gostiju Mehdi Rahmati.

Džeko se našao u dobroj prilici u 11. minutu, ali je i njegov šut zaustavio Rahmati. Vedad Ibišević također je zaprijetio golu Irana u 22. minuti, no i njega je uspjela zaustaviti odbrana gostiju.

Do kraja prvog dijela vidjeli smo još dvije polu-prilike Irana, ali bez prave opasnosti po gol Nemanje Supića. Također vrijedi istaći i veoma grubu (da ne kažemo nesportsku) igru Iranaca, koji su se ponašali kao da se ne radi o prijateljskoj utakmici.

Početak drugog poluvremena pripao je našim fudbalerima. U 52. minuti Miralem Pjanić odlično je prošao po desnoj strani, uposlio Edina Džeku, a ovaj u svom stilu glavom matira golmana Irana za 1:0.

Nedugo nakon toga, nakon jednog grubog starta iranskog napadaca, igru je bio primoran napustiti Nemanja Supić, umjesto kojeg je ušao Adis Nurković. Ubrzo potom, Edin Džeko prihvata jednu odbijenu loptu u protivničkom šesnaestercu i šalje je iza leđa golmana Irana za 2:0.

Tada se činilo kako će se niz nepobjedivosti BiH, koji je trajao od 11. oktobra prošle godine, nastaviti i protiv Irana, ali tako nisu mislili gostujući fudbaleri.

Selektor BiH Miroslav Blažević u igru je polako poceo uvoditi igrače sa klupe, a to se pokazalo kao veoma loš potez. Kao prvo, Ćiri na dušu ide izmjena u kojoj je iz igre izveo Miralema Pjanića, a ubacio mnogo defanzivnijeg Daria Damjanovića. Vjerovatno bi Blažević mnogo više profitirao da je uveo Semira Štilića, ali…

Nakon Damjanovića, Ćiro je uveo i Borisa Pandžu umjesto Zlatana Bajramovića, a ta defanzivna taktika nam se i obila o glavu.

BiH je vodila sa dva gola sve do 11 minuta prije kraja, kada je na 1:2 smanjio najbolji u dresu Irana Masoud Shojaeisv. Primljeni pogodak kao da je prepao naše reprezentativce, te je samo sedam minuta kasnije Iran iskoristio zbunjenost domaćih, te izjednačio a strijelac je bio Arash Borhani.

I kada se činilo da će susret završiti bez pobjednika, Iran je pobijedio. Igrala se 93. minuta kada je Andranik Teymourian pogio mrežu iza Adisa Nurkovića za pobjedu gostiju iz Azije.

Sve u svemu, BiH je dobro odigrala prvih 70 minuta, ali izmjene koje je uveo Ćiro donijele su kontra-efekat i na kraju poraz.

Prvi čuvar mreže reprezentacije Bosne i Hercegovine Nemanja Supić prebačen je večeras u bolnicu na Koševu. Supića je selektor Blažević iz igre morao izvaditi u 63. minuti, a umjesto njega je ušao Adis Nurković. Supić je zadobio udarac u predjelu rebara, pa se žalio na jake bolove i nakon što je napustio teren, te je u kolima hitne pomoci prebačen na CUM na Koševu.