Sarajevo bolje od Želje u 104. derbiju

Nakon 104. vječitog sarajevskog derbija ne možemo se oteti utisku kako su navijači u sprezi sa nadležnima odlučili da je fudbalska utakmica samo prateći program iživljavanja na tribinama.

104. vječiti derbi: FK Željezničar 1-2 FK Sarajevo (Sarajevo, 02. novembar 2014)

Pred sami početak 104. vječitog derbija na Grbavici se desio incident. Kraj gola koji se spremao čuvati golman FK Sarajevo Dejan Bandović, sa južne tribine na kojoj tradicionalno stoje navijači Željezničara, dolijeće tvrdi predmet i završava na Bandovićevoj glavi. Igrač je na travi, a intervenciju je morala izvršiti i ljekarska ekipa.

Utakmica je počela izrazitom inicijativom gostiju s Koševa. Lopta je nakon prvog naleta Sarajeva prema golu domaćina već u drugoj minuti završila u autu s lijeve strane. U narednom napadu Željina odbrana pravi prekršaj na 40 metara s lijeve strane. Izvođenje slobodnog udarca je odloženo jer su navijači Sarajeva ubacivali pirotehnička sredstva oko desne korner zastavice. Nakon par minuta izvedenu loptu Antolović sigurno hvata na petercu. Željo odmah kreće u napad, ali Puzigaća uspješno otklanja opasnost nadomak svog šesnaesterca.

Bilbija je u prilici u 5. minuti, ali je neprecizan ljevicom, pa lopta odlazi pored desne stative domaćina. U sedmoj minuti Puzigaća iz slobodnog udarca iskosa s desne strane ubacuje loptu na peterac, ali niko nije bio dovoljno priseban da je skrene u mrežu Željezničara. Puzigaća probija s lijeve strane u 11. minutu, ali njegov centaršut nema ko da realizuje. U 13. minuti prvi gol na utakmici. Velkoski prima loptu od Radovca na vrhu šesnaesterca i plasira je iza leđa Antolovića za 0-1. Usljedila je bakljada navijača iz bordo ugla zbog čega je usljedila pauza od par minuta, tokom kojeg je ukazana pomoć Velkoskom koji je povrijedio koljeno zbog čega ga je u drugom dijelu zamijenio Duljević.

Igrači Želje se ne uspjevaju probiti bliže od 20 metara od gola Bandovića, ponajviše zahvaljujući kapitenu i šefu odbrane Sarajeva Ameru Dupovcu. Okić probija lijevu stranu u 20. minuti, ulazi u šesnaesterac, šutira, a Bogdanović uklizava i šalje loptu u korner. U narednom minutu, nakon greške odbrane Željezničara, Radovac prolazi po desnoj strani, ubacuje u šesnaesterac , lopta preskače Čolića, ali Okić loše prima loptu i propada sjajna prilika za Sarajevo. Nakon konfuzije u šesnaestercu Sarajeva, Varea uspjeva nabaciti loptu na glavu Hasanoviću koji u 23. minuti donosi izjednačenje na Grbavici.

U 36. minuti opšti haos na Grbavici, kada policija postupa po naređenju na sjevernoj tribini. Dimne bombe, baklje, petarde, tuča navijača i policije proizvodi duži prekid. Sudija Bureković povlači igrače sa terena, dok se situacija ne smiri. Nakon 20 minuta, uz prijetnju da će sjeverna tribina biti ispražnjena u slučaju ponavljanja incidenta, susret se nastavio. Prvo poluvrijeme je tako umjesto 45 trajalo ukupno 80 minuta. Nekoliko navijača je moralo zatražiti pomoć u sarajevskim bolnicama.

Na samom početku drugog poluvremena velika bakljada navijača Sarajeva i novi prekid utakmice, koji je trajao nekoliko minuta. U 52. minuti velika šansa za Želju. Tatomirović obara Sadikovića, koji iz slobodnog udarca pogađa stativu. Četiri minute poslije, Željo ponovo u šansi kada Bajić izenanada izlazi pred Bandovića, koji sjajnom intervencijom spašava gol, da bi u nastavku akcije, Velkoski izbacio loptu sa gol-crte. Gađanje igrača sa južne tribine se intenziviralo u drugom poluvremenu u svakoj situaciji u kojoj napadači Sarajeva priđu golu Željezničara. Tako je bilo i u 62. minuti kada su igrači Sarajeva upozoravali sudiju na ovakve postupke navijača sa južne tribine, pružajući i raznoliku paletu predmeta kojima su gađani na uvid. Sudija je odlučio to ignoristi, tražeći da se igra nastavi.

U 67. minuti, Stojčev je, nakon prekršaja Varee, pokušao pogoditi iz slobodnog udarca, ali je Antolović bio na mjestu, da bi dvije minute poslije Purić, nakon solo akcije u kojoj je prevario Tomića, šutirao pored gola. U 69. minuti Sarajevo postavlja konačan rezultat utakmice preko Duljevića. Duljević je imao još jednu priliku ali ujmjesto upošljavanja slobodnog saigrača se odlučuje na dribling koji mu ne polazi za nogom.

U 76. minuti Okić šalje idealnu loptu za Duljevića, koji izlazi sam na Antolovića. Umjesto da šutira, odlučio se za dribling, a Antolović uzima loptu u ruke i spašava Željezničar većeg poraza. U 87. minuti, nakon kornera Bajića, lopta dolazi do Zeljkovića, koji šutira s vrha šesnaesterca, a lopta se odbija od jednog igrača Sarajeva i odlazi tik pored stative.