Već prvi koraci po Baščaršiji posjetitelja će vratiti u davnu prošlost, od slasnih ćevapa i vrhunskih kolača nepca će se rastopiti, a tu su i zanimljive priče o gradu
piše: Marina Babić
Također, uđete li u javni prijevoz, obavezno kupujte karte za sve tramvaje jer je kontrola česta, a karta se odnosi isključivo na tramvaj u koji ste ušli. Prije nego krenete na put, a rezervirali ste privatni smještaj, još jednom ga dobro provjerite. Provjerite adrese i matične brojeve te prosurfajte forumima. Izguglajte i svoje privatne najmodavce jer možete “naletjeti” na prevarante koji će vas umjesto rezerviranog smještaja u centru smjestiti na rub grada, ili poveću ekipu razmjestiti na nekoliko mjesta. Takvi slučajevi nisu praksa, ali ih ima i s obzirom da se dio cijene smještaja plaća unaprijed, dobro je provjeriti sve detalje.
Što jesti? Ćevape naravno
Ćevapi Kod Želje ili Hodžića su obvezatni za probati i da, posebni su. Tek nakon što pojedete prave sarajevske ćevape shvatit ćete što su vam drugi pričali i da se original teško ponavlja. Poseban je osjećaj i ispijanje turske kave u malo drugačijim caffe barovima, kao što je “Miris” na Baščaršiji. Stolica nema, samo vreće za sjedenje, niski stolići, a kava dolazi u džezvicama i fildžanima. Naravno i s rahat-lokumom. U njemu je moguće naručiti i nargilu s okusima.
Buregdžinice su još jedno obavezno mjesto za posjetiti u Sarajevu, ali imajte na umu da je burek u Bosni samo burek s mesom, a onaj sa sirom – sirnica.
Baščaršija
Ove vrludave ulice odvest će vas i u pokoji kafić, slastičarnice ali i restorane s baščama. Zalutate li tamo, svakako probajte tradicionalno, npr. begovu čorbu ili sogan dolme (punjeni luk). Ljubitelji slatkoga teško će odoljeti bosanskim slastičarnicama, ali ako ste već tamo – vrijedi probati. Vrlo blizu stare česme na Baščaršiji je i slastičarnica Saraj, koja datira još od 1922. godine. Bosanske baklave, tufahije i kremaste torte prizor su kojemu i najjači ne mogu odoljeti.
U neposrednoj blizini Begove džamije je Sahat kula, nacionalni spomenik BiH. Izgrađena je u 17. stoljeću, a posebna je po tome što sat na njoj navodno jedini u svijetu pokazuje lunarno vrijeme. Na njemu svaki dan otkucava ponoć točno u vrijeme zalaska sunca. Na Sahat kuli je najprije stajao turski, stari sat. No nakon što je dotrajao zamijenili su ga satom marke Gillet & Johnston, koji je izrađen u Londonu 1873. Svaki tjedan sat se namješta prema lunarnom kretanju.
Ovaj sat ima posebno značenje i za vrijeme ramazana, islamskog svetog mjeseca posta. Nakon što na kuli otkuca 24 sata, znak je da je vrijeme iftaru, tj. ramazanskoj večeri. To je prvi objed neposredno nakon zalaska sunca kada oni koji poste mogu jesti.
Vrelo Bosne
Planine u okolici, skijanje i zimski sportovi
U neposrednoj blizini Sarajeva nalaze se četiri planine. Trebević je u samom Sarajevu, a najviši vrh iznosi 1629 metara. Od centra Sarajeva do vrha Trebevića može se popeti za sat i pol vremena. Na Trebeviću su bile staze za bob i sanjkanje, korištene za vrijeme Olimpijskih igara 1984., no tijekom rata su staze uništene, a rekreativni centri minirani.
Jahorina, Igman i Bjelašnica također su vrlo blizu. Sve tri imaju skijaške staze i s godinama su sve opremljenije za zimske sportove.
Vječna vatra
Sarajevski ratni tunel
Danas turistička atrakcija, za vrijeme rata velika tajna. Izgradili su ga 1993. tijekom opsade grada ispod sarajevskog aerodroma. U službenim razgovorima između ARBiH i UN-a imao je naziv “Tunel kojeg nema”. Povezivao je dva teritorija koja je držala Armija Republike BiH, Dobrinju i Butmir, pa je tunel po tome i dobio ime – “Tunel D-B”. Njime su dostavljali u grad hranu, vodu, oružje… Dugačak je 780 metara, a visok je 1,5 m. Na njemu je radilo 200 radnika puna četiri mjeseca. Za njega je vojska Republike Srpske saznala 1994. i pokušala ga uništiti, no to im nije pošlo za rukom. Od gotovo 800 metara danas je prohodno oko 25 metara zbog konstantnog podrhtavanja tla uslijed slijetanja aviona te zbog snijega i kiše. Unatoč tome, posjetitelja je sve više i svi žele vidjeti taj tunel spasa.
Židovsko ili jevrejsko groblje
Nakon praškog, Staro židovsko groblje u Sarajevu drugi je najstariji takav sakralni kompleks u Europi. Smatraju da je osnovano 1630.
Inat kuća – simbol bosanskog ponosa
Priča o ovoj kući je toliko snažna da je postala jedna od najvećih sarajevskih legendi. Tijekom austro-ugarske monarhije, vlast je odlučila izgraditi vijećnicu, vrlo impozantnu i lijepu kako bi pokazala moć lokalnom stanovništvu. Zamislili su da to bude na samoj desnoj obali Miljacke. Zbog toga je trebalo srušiti okolne kuće, uz naknadu, a između ostalih i kuću starog Benderije, starosjedioca. On nije dao da mu se kuća sruši jer je ona za njega bila njegov duševni mir, već je tražio isplatu i da se kuća, ciglu po ciglu, kamen po kamen, prebaci na drugu stranu Miljacke.
To su i učinili, a zbog njegovog inata prozvana je Inat kućom. Simbolizira bosanski inat i tamo stoji kao prkos različitim vladama i sustavima. Pretvorena je 1997. u restoran tradicionalne bosanske hrane.