Španija s Njemačkom u polufinalu

Danas su odigrane i preostale dvije uakmice četvrtfinala na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi. Loptom su se igrali Njemačka i Argentina, te Španija i Paragvaj.

Njemačka 4-0 Argentina

Bilo je to klasično njemačko preslišavanje, a zbunjeni Argentinci su ostali zbunjeni do kraja, bez ijedne stopostotne šanse. Dobro, ne baš bez ijedne, bilo je tu par pokušaja ali renome kakav imaju im ne dozvoljava da budu potpuno podređeni u bilo kojem susretu

Mlađahnim Njemcima nije trebalo mnogo, tek četiri minute da strahovitim trkom načnu mrežu Gaučosa. Nakon ubacivanja u šesnaesterac Muller dotiče loptu glavom, što je bilo dovoljno da prevari nespremnog Romera za 1-0 Njemačke.

U prvih 15 minuta nismo vidjeli nijedan šut po golu Elfa. Tek u 16. minuti Messi odlično prosljeđuje za DiMarija, a ovaj upošljava Higuaina koji ne uspjeva iskoristiti ponuđenu priliku. Nekoliko minuta kasnije Messi dobro proigrava Teveza ali je njemački golman brži.

Igrala se 24. minuta kada je Klose uspio promašiti ono što se promašiti ne može, šaljući loptu sa 12 metara za malo preko gola.

Prvi udarac Argentine u okvir gola se desio tek u 33. minuti, kada DiMaria pokušava savladati nesavladivog Neurea. U 36. minuta gol Argetine je potpuno opravdano poništen nakon što se četvorica Gaučosa našlo iza leđa njemačke odbrane.

Do kraja utakmice su još Podolski i Muller imali priliku povećati vodstvo. Podolski u 39. minuti gađa pored gola, a pet minuta kasnije, Mullerov šut odlazi u korner.

Drugo poluvrijeme počinje inicijativom Argentine. U 48. minuta DiMaria šutira sa 20 metara, putanja lopte vara Neuera ali na njegovu sreću završava pored stative.

A onda od 68. minute, ponovo je na terenu samo jedna reprezentacija. Njemačka kontroliše sve i nakon što Podolski navlači cijelu odbranu na sebe, te prosljeđuje loptu za slobodnog Klosea, ovaj ulazi u gol s loptom za 2-0 Elfa.

Samo šest minuta kasnije, odbrana Argentine opet na koljenima. Schweinstegier prodire po lijevoj strani, dolazi pred sami gol i gura loptu u peterac, a Friedrich podmeće nogu za 3-0.

U posljednjim trenucima utakmice Klose potvrđuje svoj status rasnog strijelca, podvlačeći crtu na susret Južne Amerike i Evrope, golom za 4-0.

Njemačka je druga evropska reprezentacija koja je obezbjedila učešće u polufinalu, gdje se sastaju Nizozemska i Urugvaj, dok će Njemci čekati ishod večerašnjeg susreta Paragvaja i Španije.

Španija 1-0 Paragvaj

U posljednjoj četvrtfinalnoj utakmici na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi sastali su se Španija i Paragvaj. Nakon nešto više od 90 minuta Španija je golom fenomenalnog David Ville prošla u polufinale.

Paragvaj je od početka igrao tvrdo, bazirajući se na kontranapade. Španija je imala inicijativu ali nije mogla prići golu zahvaljujući sjajno postavljenoj paragvajskoj odbrani.

Iako je Španija dominirala u prih pola sata je Pragvaj imao dvije prilike ali su obje lopte bile previsoke za skakače Paragvaja. Paragvaj je u prvom dijelu postigao i gol u 41. minuti, koji je poništen zbog ofsajda.

Drugo poluvrijeme je počelo kao i prvo. Španija ima loptu u nogama, Paragvaj ide na kontre. U jednoj takvoj, u 59. minuti sudija iz samo njemu znanog razloga pokazuje na bijelu tačku. Kasillas je siguran i ne dozvoljava iznenađenje.

Već sljedeći napad donosi jedanaesterac ali ovaj put za Španiju, nakon faula nad David Villom. Xabi Alonso trese mrežu, ali sudija traži da se udarac ponovi zbog ulaska igrača u kazneni prostor. Ovaj put Villar brani, a Ramos odbijenu loptu šalje pored gola. Villar pravi novi faul na Fabregasu, ali sudija nema hrabrosti opet pokazati na bijelu tačku.

I konačno u 83. minuti, David Villa postiže vjerovatno najljepši gol na prvenstvu. Nakon dodavanja Inieste za Pedra lopta pogađa stativu i dolazi do David Ville koji šutira i pogađa obje stative nakon čega se lopta konačno smilovala ući iza gol linije.

Do kraja je Casillas bio u centru pažnje odbranivši dva čista zicera Paragvaja, a istakao se i Villar koji je odbranio stopostotnu šansu za Villu.

U polufinalu ćemo gledati vrhunske susrete: Nizozemska sa Urugvajem igra 6. jula, dok se Španija sastaje sa Njemačkom dan kasnije.