Posljednji Holbrookeov posao je bio u aktuelnoj Obaminoj administraciji gdje je posredovao u Afganistansko-Pakistanskoj ratnoj zoni. Osim diplomatskih dužnosti, Holbrooke je radio i kao novinar te bankar.
“On je jedan od divova američke vanjske politike.”, komentarisao je američki predsjednik Barack Obama, vijest o Holbrookovoj smrti.
Holbrooke će ostati najpoznatiji po svojoj ulozi “glavnog arhitekte Daytonskog mirovnog sporazuma 1995. godine”, kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini, te kao jedan od predlagača ozvaničenja entitetskog uređenja Bosne i Hercegovine.
Kasnije se kajao zbog ovakvih prijedloga ustvrdivši javno kako formiranje Republike Srpske smatra velikom greškom svoje delegacije u Daytonu.