Željo slavio u 93. gradskom derbiju

Sarajevo je u utakmici 28. kola Premijer lige BiH, u 93. vječitom derbiju odigranom na stadionu Grabvica, izgubilo od gradskog rivala Željezničara sa 2:0.

Željo slavio u 93 gradskom derbiju

Željo je ofanzivnije ušao u susret, a da Mirsad Bešlija nije oklijevao domaći su mogli povesti već u trećem minutu.

Sudija Pajić prvi put pokazao je žuti karton u osmom. Apsolutno opravdano javnu opomenu izrekao je Milanu Muminoviću, jer je igrač gostiju u manje od 60 sekundi napravio dva prekršaja. Dva minuta kasnije Škoro umalo koristi neopreznost Cocalića. Presjekao je njegov pas na ivici šesnaesterca. „Ruše” ga Mulalić i Šimić. Ithijarević je centrirao iz „slobodnjaka”, a Šehić bio priseban i izboksovao loptu. Uz to, nad njim napravljen je i prekršaj.

Sarajevo je imalo priliku u 14. minutu. Džakmić je šutirao, lopta se u bloku odbila od Cocalića. Šehić je krajnjim naporom odbio u korner. U periodu igre kojim je dominiralo Sarajevo, Hadžić je šutirao u 17. minutu. Bio je „za dlaku” neprecizan. Lopta je otišla pored lijeve stative.

Pajić je žuti karton pokazao i Sadikoviću poslije nekorektnog starta na Muminoviću. Zanimljivo, Željo je prvi korner izveo u 24 minutu, a u narednom napadu došlo je do međusobnog guranja Škore i Mulalića. Arbitar iz Bijeljine opet se morao „mašiti” za džep.

Željezničar prijeti i u 27. minutu. Bekrić „puca” iz slobodnog udarca. Lopta je bila lak plijen za dobro postavljenog Alaima.

1:0 Bekrić (35)

Izabranici trenera Demira Hotića izveli su sjajnu akciju. Stanić je na desnom boku „izbacio” Bučana. „Upao” je iz drugog plana iz leđa odbrane Sarajeva. Centrirao je. Lopta dolazi do Bekrića. Plasira je u donji lijevi ugao Alaima, za veliko slavlje popularnih „Manijaka”.

Sarajevo je do izjednačenja moglo u 44. minutu. Hadžić je sa lijeve strane uputio razantnu loptu ka Hirošu. On je sa dva metra od gol linije nije uspio poslati u mrežu.

Iako je Sarajevo odlučnije ušlo u drugo poluvrijeme, Željezničar je u sedmom minutu nastavka igre udvostručio prednost.

2:0 Bešlija (55)

Bučan je ponovo pobjegao po desnoj strani. U trku snažno šutirao. Alaim se bacio i odlično odbranio. Međutim, lopta se odbija do Bešlije koji je u padu, „iz prve” šalje u nebranjenio dio gola tima sa Koševa.

Igrao se 59. minut. Ekipa trenera Mehmeda Janjoša izvela je školsku akciju. Hadžić je sa ivice šesnaestrrca šutirao. Šehić brani, a odbijenu loptu odbrana Želje šalje u korner, pa je rezultat ostao nepromijenjen.

Prekid od 12 minuta

Prekid meča minut kasnije. Navijači Sarajeva na sjevernoj tribini napravili su bakljadu. Počeli su uništavati stolice i bacati ih na teren. Specijalna policija munjevito je reagovala. Uz pomoć igrača, trenera Janjoša i Uprave Sarajeva koji su molili svoje simpatizere da se urazume, strasti su se smirile. Nažalost, posla su imali i ljekari, jer je u manjem „stampedu” povrijeđeno nekoliko osoba.

Poslije 12 minuta susret je nastavljen. Škoro se izborio za loptu na liniji koja označava šesnaesterac. Dobro je šutirao. Nije bio precizan, tačnije nije imao sreće jer je lopta za koji centimetar prošla pored stative. U jeku napada Sarajeva Bešlija je uputio udarac. Na semaforu je ostalo 2:0.
Minut nakon toga Jahović je „probao” glavom. Lopta se odbila od zemlju i otišla preko gola Šehića.

Prečka Ihtijarevića

U 88. Belošević je centrirao iz slobodnog udarca. Šehić je „zaspao” na gol liniji, a Ihtijarević glavom uputio loptu samo do prečke Željinog gola.
„Rezervista” Pandža nekoliko desetina sekundi kasnije iz peterca se nalazi u idealnoj situaciji. Šehić spašava Želju i pobjednik je tada bio rješen.
U sudijskom vremenu koje je trajalo 14 minuta Hadžić je još jednom uputio udarac. Nije pogodio okvir gola.

Nakon utakmice pjesma navijača i igrača Želje, dok su pristalice „bordo” boje pokunjeni napustili popularnu „dolinu ćupova”.

izvor: sportsport