U derbi susretima 23. kola fudbalske Premijer lige Bosne i Hercegovine sarajevski klubovi su imali ključnu ulogu. U popodnevnim satima je iz Zenice Sarajevo odnijelo bod igrajući sa Čelikom bez golova, 0-0, dok je u večernjem susretu Željo u Dolini ćupova savladao prateći banjalučki Borac uvjerljivim rezultatom 4-2

Manijaci (17. april 2010, Grbavica, Sarajevo)

Željezničar – Borac 4:2

U sezonskom derbi susretu 23. kola Premijer fudbalske lige Bosne i Hercegovine, ali i cijelog prvenstva, Željezničar je u predivnoj atmosferi bio bolji od banjalučkog Borca sa visokih 4:1.

Željezničar je derbi počeo i više nego furiozno. Domaći su fudbaleri u samo nekoliko uvodnih minuta stvorili par dobrih prilika. Prvo je već u drugoj minuti utakmice Višća dobro šutirao, ali je pogodio stativu. Samo minutu kasnije u prilici se našao Mirsad Bešlija, ali lopta odlazi par cenata pokraj gola. Potom se u petoj minuti u dobroj prilici našao i Svraka, ali je Damjanović uspio otkloniti opasnost.

U 15. minuti na drugoj je strani uzvratio Stevanović, ali njegov je šut otišao malo iznad gola Željinog čuvara mreže Ibrahima Šehića. Nakon toga, tempo igre je malo opao, a onda je Željezničar poveo.

Samir Bekrić je centrirao i upisao sebi novu asistenciju, a Elvisu Mešiću nije bilo teško da glavom pogodi mrežu Milinovića na oduševljenje prepunog stadiona Grbavica. Plavi su i nakon postignutog gola držalio loptu više u svom posjedu, te bili opasniji protivnik na terenu.

Pet minuta prije odlaska na odmor Željezničar je udvostručio prednost. Sjajni Bučan centrirao je sa desne strane, a Bekrić se ovog puta našao u ulozi strijelca i plavi su poveli sa 2:1.

Međutim, Borac je uspio smanjiti pored kraj prvog dijela, a autogol je postigao Mešić, pa se na odmor otišlo pri rezultatu od 2:1 za plave.

Željezničar je odmah u drugoj minuti nastavka imao dobru priliku nakon soloprodora Muamera Svrake, ali na njegovu loptu zamalo je zakasnio Mirsad Bešlija.

Borac je u nastavku krenuo nešto ofanzivnije ka golu Ibrahima Šehića, ali to je otvorilo prostora napadačima domaćih, koji su u 51. minuti uspjeli to i iskoristiti. Loptu je u kazneni prostor Borca ubacio Radovanović, a sa pet metara mrežu Borca pogađa Lazar Popović.

Domaći su mogli postići i četvrti gol kada je u 58. minuti Bekrić odlično uposlio Bešliju, ali ovaj nije uspio zatresti mrežu nakon pravovremene intervencije Ćorića.

Fudbaleri Željezničara nisu se povukli nakon visokog vodstva, već su agresivnom igrom uspjeli neutralisati napade Borca, ne dopustivši Banjalučanima da razviju svoju igru. Bolju igru plavi su krunisali sa još jednim golom. Ponajbolji akter susreta Samir Bekrić ponovo se našao u ulozi asistenta, a strijelac, ponovo glavom, bio je Popović.

U sudijskoj nadoknadi vremena Kajkut je postigao gol iz slobodnog udarca sa više od 25 metara i smanjio na 2:4.

Željezničar je sasvim zasluženo došao do više nego uvjerljive pobjede nad najvećim konkurentom za naslovom prvaka i potvrdio da im ove sezone u Premijer ligi BiH nema ravnih i biće potrebno zaista čudo da titula prvaka BiH ove sezone ne završi na Grbavici.

Čelik – Sarajevo 0:0

Prvih 45 minuta igre na Bilinom polju nikako nije moglo zadovoljiti gotovo 9.000 navijača. Nekadašnji napadač Sarajeva Emir Obuća prvi je zaprijetio golu svog bivšeg kluba u 17. minuti, ali je njegov udarac završio preko gola. Potom se u prilici za domaće našao i Purić, nakon dobrog dodavanja Dure, ali lopta odlazi pored gola.

Na drugoj strani uzvratio je Maksumić, ali je i on bio neprecizan. Najbolju priliku u prvom poluvremenu za domaće propustio Armin Kapetan, koji je minutu prije kraja prvog poluvremena izbio sam pred Alaima, ali je lopta nakon njegovog šuta završila na stativi, pa se na odmor otišlo bez golova, 0:0.

U nastavku, Čelik je krenuo mnogo ofanzivnije ka golu Muhameda Alaima. Domaći su osjetili priliku da bi mogli doći do prednosti i postići gol, pa su se pred golom bordo sastava redale prilike. Najbolju je ponovo propustio Kapetan u 59. minuti, koji nije uspio postići gol sa nekoliko metara, nakon što ga je sjajnom loptom uposlio Purić.

Nakon toga, Sarajevo se oslobodilo pritiska domaćih, a najbolju priliku za goste imao je Alen Škoro koji je pogodio prečku gola Čelika.

Osam minuta prije kraja Isaković je dobro šutirao, lopta se od prečke odbila tačno na gol-liniju, koju po sudijskom mišljenju nije prešla. Čelik je kako se susret primicao kraju sve više pritiskao ka golu Alaima, ali bez uspjeha, pa je susret završio podjelom bodova, bez golova.