Preslaganje u korist dobrog je počelo, a saznanja o prostoru gdje živimo su neprocjenjiva
piše: Nermin Čengić
Iako se mnogi koji misle da me poznaju ne bi složili s tim, ja zaista nisam sklon crnim mislima, pa tako sam se s osmjehom i leptirima u stomaku truckao popularnim autoputem koji svako malo dobije neki novi metar. Nekad su impulsivne reakcije zaista dobre i isplative, a u ovom slučaju me takvo poimanje otjeralo u sad već pet bosanskohercegovačkih gradova, a kako mi se osladilo moje bi apolonski isklesano tijelo i lice holivudskog glumca u narednim danima trebalo vidjeti još najmanje pet urbanih sredina viševjekovne, sad postdejtonske, trokutaste cjeline.
Odavno gajim nade ili sumnje, kako ko gleda, da postoji svijet izvan televizijskih i kompjuterskih ekrana. Sad mi je sasvim jasno da je iznenadna avantura razotkrivanja prostora sa toliko puta precrtavane mape ustvari pun pogodak. Ideja je dovoljno stara i odavno sazrela, čak i internetski potkrijepljena vječitim dogovorima o vikend-kafama ali se zbog uvijek neodložnih obaveza do sada nije nametala kao prioritet. Turneja je već uveliko u toku, pa cijenim da je u najmanju ruku bilo glupo i besmisleno toliko čekati sa pregrupisavanjem stvari u glavi i odlaganjem dnevnog smeća na deponiju zaborava. No, nikad nije kasno za ljepotu pa je ova promjena došla baš u vrijeme kad je bila nasušno potrebna. Preslaganje u korist dobrog je počelo, a saznanja o prostoru gdje živimo je neprocjenjivo.
U Vitezu nikad nisam bio duže od pola sata. Pritom mislim na grad Vitez, ne onaj kilometarski prolazak kroz aleju tržnih centara koji osim adrese nemaju mnogo sličnosti sa ovim lijepim gradićem. Iako prostor oko Vita est-a ima svoju važnu istorijsku ulogu, od Marjana smo saznali da grad kao takav ustvari postoji tek od poslije 2. svjetskog rata. A bio sam uvjeren da je to mjesto početaka. Kad razmislim, to i jeste mjesto nekakvih početaka. Odbili smo bazirati razgovor na posljednjih 20 godina koje nikom ništa dobrog nisu donijele pa se saznanja iz Viteza pretvoriše u još jednu zasebnu priču, ljepšu i veseliju od recentne historije ovog kraja. Zbog neplaniranog dužeg ostanka u Busovači morali smo dalje već iza podne ali ovim krajem više nikad ne kanimo proći bez zaustavljanja u viteškom zagrljaju.
Ta iznenadna odluka je još jednom potvrdila opravdanost impulsa i usput donijela nemjerljive količine smijeha što također zaslužuje vlastitu priču. Uglavnom, u Kaknju se s nestrpljenjem popila kafa, a onda ubacilo u prevozna sredstva za put do Vareša. I pored nekoliko survivor scena, ova dionica nam je otkrila kako je nastala stara dobra Da sam ptica.
Baš nam se osladilo drmusanje bosanskom planinčugom, pa smo umjesto povratka preko Breze okrenuli ljevlje i nakon brojnih budalaština i filmskih peripetija (bilo je i zamalo prevrtanja) završili u slobodarskom Olovu, gdje sam baš dok ovo tipkam potpuno oduševljen susretom sa telefonskom (dial-up) konekcijom. Eto se napisah. Šta ću naumpalo mi dok se ekipa doziva iz pravedničkog preživanja i sprema za nastavak. Još nam nije dosta, još nam se ne da za Sarajevo. Sve što znamo je da za nekoliko minuta idemo u Kladanj, a hoće l’ nas povuć’ lijevo prema Tuzli il’ desno za Vlasenicu, čuće se.