Muzej ratnog djetinjstva (MRD) raspisuje konkurs za stipendiju “Lejla Hairlahović-Hušić” koja se dodjeljuje jednom godišnje kandidatkinji ili kandidatu u spomen na prerano preminulu istraživačicu MRD-a.
Inspirisani Lejlinim uvjerenjem da je obrazovanje temelj društva, Muzej ratnog djetinjska je osnovao ovu stipendiju s ciljem podrške istraživačicama i istraživačima.
Stipendija u vrijednosti od 3.000 BAM, dodjeljuje se jednokratno u saradnji sa Fondacijom “Lejla Hairlahović-Hušić”.
Na konkurs se mogu prijaviti doktorantice i doktoranti državljani Bosne i Hercegovine ili strani državljani koji istražuju na prostoru Bosne i Hercegovine, a koji rade istraživanja iz oblasti antropologije, arheologije,
psihologije, pedagogije, historije, sociologije, lingvistike, književnosti, filozofije, historije umjetnosti, prava,
politologije i žurnalistike.
Ugovorom će biti precizirano dostavljanje dokaza o realizovanom istraživanju. Utrošak sredstava
dodijeljene stipendije neće biti potrebno pravdati.
Odluku o dodjeli stipendije donosi stručni žiri koji imenuje Muzej ratnog djetinjstva.
Svoju prijavu sa naznakom “Prijava za stipendiju Lejla Hairlahović-Hušić” pošaljite do 20. februara 2023. na
info@warchildhood.org.
Uz vlastite kontakt podatke, potrebno je priložiti sljedeće:
– Kratki sažetak/prijedlog istraživačkog projekta za koji biste kao poticaj iskoristili stipendiju (do 3.000
znakova)
– Profesionalnu biografiju
– Jednu akademsku preporuku
Stipendija će biti dodijeljena do kraja marta 2023. godine kada će biti objavljeno ime dobitnice ili dobitnika. Za sve upite možete nam se obratiti na info@warchildhood.org do 15. februara 2023. godine.
Lejla Hairlahović-Hušić
Lejla Hairlahović-Hušić je rođena 1983. godine u Cazinu. Diplomirala je engleski jezik na Filozofskom fakultetu u Tuzli i dobitnica je Srebrene i Bronzane plakete Sveučilišta u Tuzli. Postdiplomski studij završila je u Sarajevu u Centru za interdisciplinarne studije, a doktorske studije završava na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Sveučilišta u Zagrebu. Bila je članica Hrvatskog etnološkog društva, istraživačica u Muzeju ratnog djetinjstva i Memorijalnog centra Srebrenica, profesorica engleskog jezika, te saradnica mnogih novinskih agencija. Radila je u obrazovanju i za obrazovanje koje je bilo njena najveća ljubav.