Mošćanica je desna pritoka rijeke Miljacke i oduvijek je bila od ogromne važnosti za Sarajevo i njegove stanovnike, što govori i činjenica da prvi zapisi o Mošćanici sežu čak u Srednji vijek.
Kako dolaskom Osmanlija u Bosnu počinje intenzivniji razvoj grada Sarajeva pojavljuje se i potreba za pitkom vodom. Počinje izgradnja javnog vodovoda i javnih česmi, a za tu namjenu je, zbog svoje blizine i nedirnute čistoće, bila najpogodnija rijeka Mošćanica.
U periodu 1478. do 1540. godine bosanski sandžakbeg Skender-beg je, za potrebe tadašnjih stanovnika, prema gradu u dužini od 3 kilometra sproveo jedan rukavac rijeke Mošćanice preko naselja Vratnik.
Ukupna dužina rijeke Mošćanice je oko 6 km. U visinskom pogledu sliv se prostire u zoni oko 1000 metara, a izvorište oko 540 metara.
Izdašnost vrela zavisi od količine padavina i kreće se od 40 do 2000 litara u sekundi. U rezervoaru na samom izvorištu uzet je jedan dio vode u gradski vodovod koji je i danas u funkciji. Ostali dio vode iz rijeke Mošćanice protiče kroz zaseoke Haluge, Dusina, Podusina i Faletići, u opštini Stari Grad.
Mošćanica je i u pjesmi opjevana.