Portugal i Francuska po imenima imaju najjače sastave u baražu, ali i najlošije selektore (Carlos Queiroz i Raymond Domenech), dok Rusi i Grci imaju nešto lošije igrače, ali iskusne selektore u likovima Guusa Hiddinka i Otta Rehhagela
Mnogi su tvrdili da su utakmice u kvalifikacijama za SP protiv Armenije, pa Turske, a onda i Estonije bile historijske za našu nogometnu reprezentaciju. U tom slučaju, kako onda nazvati utakmice baraža kroz koje ćemo pokušati dohvatiti plasman u Južnoafričku Republiku?
Mogući protivnici su nam, znaju to i ptice na grani, Francuska, Grčka, Rusija i Portugal, koji su po rejtingu, ali ne i po kvaliteti, bolje selekcije od Ćirinih zmajeva.
Nagađanje će prestati već danas, kada će nam kuglice dodijeliti protivnika, a još od trenutka kada smo obezbijedili baraž, počele su špekulacije i objašnjenja koja bi nam od nabrojanih selekcija najviše odgovarala.
Većina građana BiH, ali i sami igrači priželjkuju Grke, ponašajući se kao da su zaboravili da je naša selekcija u četiri susreta sva četiri puta poražena od ove selekcije. Sa druge strane, selektor Miroslav Ćiro Blažević u nekoliko dana promijenio je nekoliko mišljenja. Ipak, njegove posljednje izjave govore da bi zaista želio Francuze, ali za to nema razumno objašnjenje.
Tvrdi da im se želi osvetiti za poraz u polufinalu Svjetskog prvenstva u Francuskoj 1998. godine, a kao jedan od razloga navodi i obrazloženje Ivice Osima, čije mišljenje jako cijeni. Selektora moramo podsjetiti da reprezentacija nije njegova igračka, s kojom bi se on trebao nekome svetiti, već jedina svijetla tačka u crnilu bh. nogometa. Međutim, svakako je nebitno šta ko i koga želi, jer kuglice će biti te koje će nam odlučiti protivnika.
Na kraju pomenimo da nikoga nismo čuli kako priželjkuje Rusiju, a tu i tamo se može čuti kako bi nam idealan protivnik u baražu trebao biti Portugal.
Uostalom, Portugal i Francuska po imenima imaju najjače sastave u baražu, ali i najlošije selektore (Carlos Queiroz i Raymond Domenech), dok Rusi i Grci imaju nešto lošije igrače, ali iskusne selektore u likovima Guusa Hiddinka i Otta Rehagela, tako da je gotovo nebitno koga ćemo danas dobiti za protivnika u Cirihu, jer ćemo protiv svake od nabrojanih reprezentacija svakako igrati novu historijsku utakmicu, a jasno je da bi i Francuska i Rusija i Portugal i Grčka najradije izbjegli Džeku, Misimovića i ostale igrače bh. selekcije, s obzirom na to da smo vjerovatno i najjača reprezentacija među nenositeljima.
PORTUGAL
Portugal se u nekim opcijama čini kao najlakši protivnik za našu selekciju. Četiri puta su igrali na SP-u, a u Njemačkoj su dogurali čak do polufinala, gdje ih je zaustavila Francuska.Igrali su u grupi 1, koja je bila i najzanimljivija, jer se borba za prvo i drugo mjesto vodila gotovo do samog kraja, a u konkurenciji su bile čak četiri ekipe. Ipak, Portugalci su na kraju bili drugi i to zbog četiri remija. Kiksali su, naime, kući protiv Albanaca i Šveđana, a u gostima s Dancima i opet Šveđanima. Jedini poraz nanijela im je Danska u Lisabonu.
I njihov najveći problem je selektor, jer Carlos Quireoz jednostavno nije stvoren za prvog trenera, a najveća prednost u odnosu na ostale reprtezentacije svakako je Cristiano Ronaldo. Ipak, njegov nastup je pod znakom pitanja i ukoliko ne bi igrao u baražu, Portugal bi bio idealan protivnik za naše zmajeve, s obzirom na to da je ekipa koja se voli nadigravati.
PLUS +
Vole se nadigravati, a postoji i mogućnost da nastupe i bez Cristiana Ronalda, a uz to Ćiro bi lako mogao nadmudriti neiskusnog Quireoza
MINUS –
Ukoliko Cristiano Ronaldo bude igrao onda je to mnogo jača reprezentacija, a u našem timu nemamo igrača koji bi mu mogao parirati
GRČKA
Grci su 2004. godine iznenadili nogometni svijet osvajanjem naslova evropskog prvaka. Iako ih niko nije tada ubrajao u favorite pod vodstvom Otta rehagela stigli su do samog vrha, a do tada su bili poznati kao kraljevi ispadanja u posljednji trenutak – tako je bilo 1996. za Euro, dvije godine kasnije za Francusku, 2000. za Euro…
U kvalifikacijama su bili favoriti grupe 2, gdje je Švicarska za bod više bila prva. Imali su promjenjive rezultate – u deset utakmica upisali su dva remija (Izrael i Moldavija), i dva poraza (Švicarska), no mučili su se i protiv Latvije, Luksemburga, Izraela kući…Iako mnogi u BiH za protivnike u baražu priželjkuju baš Grke, njihovi rezultati govore kako bi to mogao biti pogrešan izbor. Naime, Grvi znaju igrati utakmice na rezultat, a uz to nikako nam ne odgovaraju – četiri puta smo igrali protiv njih u kvalifikacijama i četiri puta smo upisivali poraz.
PLUS +
Najslabija su reprezentacija po rejtingu u baražu i mnogi tvrde da bi nam bili idealan protivnik
MINUS –
Četiri puta smo igrali protiv Grčke i sva četiri puta izgubili. Njihova prednost u odnosu na ostale je iskusan selektor
RUSIJA
Rusi su 1992. godine nastupili odvojeno od SSSR-a, koji je u prošlom stoljeću bio nogometna velesila. Davne 1958. su kao Sovjetski savez sudjelovali na svom prvom SP-u u Švedskoj i ispali u četvrtfinalu, a nakon toga su propustili samo dva SP-a u 70-tim godinama. Ipak, kao samostalna reprezentacija, Rusija je igrala na dva Svjetska prvenstva, ali oba puta su zapeli u takmičenju po grupama.Inače, Rusija je do baraža stigla iz grupe 4, gdje je zauzela drugo mjesto iza Njemačke, koja ih je dva puta savladala. Jedini kiks imali su u Azerbajdžanu u posljednjem kolu, kada je sve bilo riješeno.
Elvir Rahimić, veznjak moskovskog CSKA, tvrdi da nikako ne bi želio igrati protiv Rusije u baražu, s obzirom na to da jako dobro poznaje njihov nogomet, a njihove igre na Euru 2008. potvrđuju njegove riječi.
Igraju moderno i brzo i vjerovatno su najgora moguća opcija za BiH, a uz to dodajmo da nikada nismo ni igrali protiv njih.
PLUS +
Odbrana im je slabiji dio tima i gotovo sigurno nemaju igrača koji bi mogao zaustaviti Džeku
MINUS –
Ni u kom slučaju nam ne odgovara njihov stil igre, s obzirom na to da igraju prilično tvrdo, a Rahimić vjerovatno zna zašto ih ne želi
FRANCUSKA
Najveći adut Francuza zapravo nije na terenu, već sjedi u fotelji. Naravno, riječ je o Michelu Platiniju, za kojeg mnogi tvrde da je iskoristio svoj uticaj i u posljednji čas isposlovao da u baražu igraju “mali” protiv “velikih”. Trikolori su u prošlosti bilježili sjajne rezultate – 12 puta su igrali na SP, sedam puta na Euru, a prvaci svijeta su bili 1998. Imaju i dvije titule prvaka Evrope, te su aktuelni viceprvaci svijeta.Ipak, najveće su razočarenje kvalifikacija, jer su tek drugi. Međutim, pogled na njihove utakmice otkriva da su izgubili samo jednom i to od Austrije, a da ih Srbija, inače prvoplasirana ekipa grupe, nije uspjela nijednom pobijediti.
Po imenima su najjača reprezentacija baraža, ali njihov problem je selektor – Raymond Domenech, koji odavno nema pobjedničku atmosferu u svojim redovima. Ipak, Francuski nogometni Savez mu vjeruje, a protiv trikolora imamo negativan skor. Jedan remi (1:1, Rennes, 2004.) i jedan poraz (1:2, Sarajevo, 2006.)PLUS +
Raymond Domenech je do sada pokazao da nije kadar voditi velika imena poput Benzeme, Henrya, Riberya i to je jedini plus
MINUS –
Platini je Francuz što bi trebalo biti dovoljno u nogometnom svijetu, a uprkos lošem selektoru trikolori imaju i dalje strašan sastav
piše: Jasmin Ligata