Iako su neki portali već nešto prije 17 sati, u trci da uhate muštuluk, objavili kako je Jovan Divjak pušten iz pritvora u Beču, saznajemo iz provjerenih izvora da je odluka o puštanju uz kauciju legendarnog heroja odbrane Sarajeva i BiH donesena tek kasnije.
Jovan Divjak
Zatražena je kaucija od pola miliona dolara, a Jovan Divjak će morati ostati u Austriji još namanje 15 dana. Sud u Korneuburgu kod Beča je ranije, Jovanu Divjaku odredio ekstradicijski pritvor do 18. marta 2011. godine. Isplatu iznosa kaucije za puštanje Jovana Divjaka jučer su najavili Fondacija “Pravda za BiH” i Vlada Kantona Sarajevo.
Jovan Divjak je u četvrtak uveče, 3. marta 2011. godine, uhapšen na bečkom aerodromu prema nalogu Interpola naručenom iz Tužilaštva Srbije, a po optužnici za učešće u događajima u Dobrovoljačkoj ulici, u Sarajevu, maja 1992. godine. Istu noć, tačno u ponoć sa 3. na 4. mart stotinjak građana Sarajeva se okupilo ispred ambasade Austrije u Sarajevu, kako bi izrazilo jasan protest protiv hapšenja jednog od najzaslužnijih branitelja Sarajeva.
Iako se strahovalo od takvog ishoda, austrijski ministar vanjskih poslova Michael Spindelegger je u ponedjeljak saopštio kako prema mišljenju tamošnjih eksperata za međunarodno pravo, izručenje Srbiji je nezamislivo.
Haški tribunal je ranije iznio stav da događaji u Dobrovoljačkoj u maju 1992. nemaju obilježja ratnog zločina, a takva je bila i odluka suda u Londonu u “slučaju Ganić”. S druge strane, bivša haška tužiteljica Carla del Ponte 2003. u pismu Trivunu Jovičiću, srpskom oficiru za vezu sa Tribunalom, kaže da prema međunarodnim standardima nema dovoljno dokaza za osnovanu sumnju da je Jovan Divjak prekršio međunarodno humanitarno pravo.