U cilju zaštite zdravlja stanovništva Federacije BiH zdravstvene službe aktivno prate situaciju i poduzimaju sve potrebne mjere.
Sjedište Federalnog ministarstva zdravstva u Sarajevu
Federalno ministarstvo zdravstva je na osnovu stručnog mišljenja i prijedloga Zavoda za javno zdravstvo FBiH, a u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, donijelo odluku o proglašenju epidemije zaušnjaka na području tri kantona: Zeničko-dobojski, Srednjebosanski i Sarajevski.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, u periodu od kraja godine do sredine marta 2011. godine na području FBiH registrovan je višestruki porast oboljelih od zaušnjaka u odnosu na isti period u prethodnim godinama.
Tako je u navedenom periodu registrovano 1.100 oboljelih, dok je u istom periodu 2010. godine registrovano 170, odnosno 2009. godine 35 oboljelih. Epidemijsko izbijanje zaušnjaka registrovano je u ZDK (393 oboljelih), SBK (665 oboljelih) i KS (122 oboljela).
Većina oboljelih pripada dobnoj skupini 15-19 godina (47%), zatim 20-29 godina (30%), mlađi od 14 godina (13%), te stariji od 30 godina (9%), dok je 66% oboljelih muškog spola.
Prema programu obavezne vakcinacije na području FBiH, sva djeca vakcinu MRP (morbilli, rubeola, parotitis) trebaju primiti u 12 mjesecu života, dok se revakcinacija obavlja u šestoj godini života.
Obzirom na proglašenje epidemije pojačane su uobičajene epidemiološke mjere nadzora i kontrole, što između ostalog podrazumijeva i aktivno traženje sve djece do 14 godina koja nisu dobila dvije doze MRP vakcine (morbilli, rubeola, parotits).
Zaušnjaci su zarazno virusno oboljenje koje se širi putem zraka (kihanjem i kašljanjem zaraženih osoba) ili putem predmeta koji su koristile zaražene osobe. Simptomi su visoka tjelesna temperatura, glavobolja, slab apetit, malaksalost te oticanje podušnih žlijezda. U većini slučajeva oporavak protekne bez problema, ali se rjeđe mogu javiti i komplikacije (orchitis, meningitis, pancreatitis).