Još jedan protest, najavljen za danas u podne, je održan u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Radi se o brizi za životinje koje, prema mišljenju “Prijatelja životinja u BiH” nemaju tretman kakav zaslužuju.
Prijatelji životinja u BiH protestuju protiv izgradnje zvjerinjaka u Pioniskoj dolini i protiv nabavljanja novih životinja, te imperativno traže poboljšanje životnih uslova za životinje koje se već nalaze u zoološkom vrtu.
Prijatelji životinja u BiH su danas održali prosvjed ispred Zoološkog vrta u Pionirskoj dolini, gdje su aktivisti zatvoreni u kavezu simbolično ukazali na izrazito loše uslove u zoološkim vrtovima u Bosni i Hercegovini i digli glas protiv zarobljavanja životinja u zoološkim vrtovima.
Udruženje Prijatelji životinja u BiH protivi se nabavci novih životinja te smatra da bi životinjama Zoološkog vrta u Pionirskoj dolini što prije trebalo osigurati bolje uslove života koji bi tim životinjama barem djelimično olakšali nedostatak slobode koja im je prisilno oduzeta.
Osiguranje boljih uslova za životinje u zoo vrtu je i jedna od obaveza koja proizilazi iz Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja u BiH.
Uprkos navodnoj brizi za životinje, zoološki vrtovi nisu stvarna utočišta ili simulirana prirodna staništa, već u stvarnosti predstavljaju doživotno zatočeništvo za životinje u kojima im je oduzeta svaka mogućnost za prirodno ponašanje. Time je i bilo kakva edukativna uloga zooloških vrtova upitna.
Ljudima je zabavno ići u zoološke vrtove i gledati životinje kao žive izložbene eksponate. Te životinje su im zanimljive, lijepe, slatke i simpatične. Ali kad prođe tih par sati zabave ili znatiželje, oni odlaze svojim domovima dok životinje ostaju u zatočeništvu, gdje se dosađuju do ludila, u neadekvatnom i skučenom prostoru, osamljene, daleko od svojih prirodnih staništa, zbog čega pokazuju psihotično i samodestruktivno ponašanje koje se naziva zoohoza.
Budućnost zooloških vrtova treba tražiti u primjeru Worldlife Centera u Londonu, koji planira stvaranje visoko-tehnološkog zoološkog vrta bez životinja. Posjetitelji će moći posmatrati životinje u divljini preko satelitske veze, uživo, čak i u vrlo udaljenim mjestima kao što su amazonske prašume, greben Velika barijera i Afrika.
Zamislite da ostanete zaglavljeni jedan dan u liftu, daju vam hranu i vodu, gledate kroz prozor lifta, ali ne znate kada ćete moći izaći van. Sad zamislite tako jednu sedmicu, pa mjesec, godinu… čitav život.
U 21. vijeku zoološki vrtovi bi trebali postati stvar prošlosti, a ljudi svjesni potreba drugih životinjskih vrsta, potisnuvši svoj primitivan poriv da nekoga drže na doživotnoj robiji samo kako bi ga mogli posmatrati, zabave radi.