Kvartet danas djeluje u sastavu: Dževad Šabanagić, prva violina, Korina Stambolić, druga violina, Ivana Papišta, viola i Bogumila Kamenjašević, violončelo.
JU Sarajevo art, u sklopu Dana Kantona Sarajevo, organizuje koncert Sarajevskog gudačkog kvarteta, koji obilježavaju 45. godina rada pod rukovodstvom prof. Dževada Šabanagića.
Koncert će se održati večeras u 20 sati u Bošnjačkom institutu. Nakon duže pauze publika će opet biti u prilici da posluša koncert ovog izvanrednog gudačkog kvarteta. Snimci sa nastupa kvarteta u opkoljenom Sarajevu obišli su svijet, a kvartet je postao svojevrstan simbol duhovnog otpora Sarajeva.
Nastao na inicijativu Kurta Hauzera
Sarajevski gudački kvartet počeo je sa radom 1968. godine, na inicijativu Kurta Hauzera, tadašnjeg profesora Muzičke akademije u Sarajevu, u čijoj je klasi završio prvi violinista i šef kvarteta, Dževad Šabanagić. U tom periodu kvartet djeluje u sastavu: Dževad Šabanagić – prva violina, Branko Glumac – druga violina, Vinko Kepnik – viola i Branko Huterer – violončelo. Poslije dvije godine rada, violončelista Huterer odlazi i na njegovo mjesto dolazi Petar Olenjuk. U ovom sastavu djeluju 10 godina i nastupaju širom ex-Jugoslavije, te odlaze na turneju u SSSR.
Osamdesetih godina bolesnog violistu Kepnika zamjenjuje Nikola Foretić, a violončelista Branko Huterer ponovo zauzima mjesto u kvartetu koji u ovom sastavu djeluje do rata. Nastupaju na festivalima: Budva – Sveti Stefan, Opatska tribina (festival savremene muzike), Sarajevske večeri muzike – SVEM sa tematikom L. van Beethoven, A. Dvořak. Snimaju za RTVBiH.
“Svjedok” duhovnog otpora grada
Do privremenog zatišja rada Sarajevskog gudačkog kvarteta dolazi 1991/92. Zbog ratnog vihora i agresije koja se priprema, članovi se razilaze: Branko Glumac, bolestan i operisan, odlazi na Pale, Branko Huterer angažuje se u politici, Nikola Foretić odsječen je od grada. Tada se pojavljuju violinisti Miomir Vlačić i Kamenko Ostojić, violistica Dijana Ihas i violončelista Miron Strutinski. Počinju sa radom u julu 1992. da bi poslije mjesec, Miomir Vlačić bio teško ranjen, a zatim i preminuo. Odmah poslije Vlačićevog ranjavanja, Dževad Šabanagić preuzima vodstvo kvarteta, te rade i nastupaju skoro svaki dan. Ponovo se desio nemio događaj: Kamenko Ostojić preminuo je 1992. Njegovo mjesto nasljeđuje Hrvoje Tisler i rad kvarteta se nastavlja.
Granatiranje grada je svakodnevno, ali kvartet radi svaki dan i održava probe i koncerte, najprije u stanu Mirona Strutinskog, a poslije u stanu gitariste Ivana Kalcine, s kojim kvartet održava i plodnu umjetničku saradnju.
piše: Mirela Sekulić