Možda je bolje pitanje – ZAŠTO ne znate za Franzisku Lehner? Jer današnjim ‘prosvjetiteljima’ i tobožnjim ‘čuvarima’ nacionalnih interesa nije u interesu da vam kažu kako su Franziska Lehner i njene Kćeri Božije ljubavi održavale nastavu u osnovnim školama i pomagale ljudima bez obzira na vjeru i naciju.
Majka Franziska Lehner je iz Beča, na poziv prvog vrhbosanskog nadbiskupa Josipa Stadlera, stigla u glavni grad Bosne i Hercegovine u proljeće 1882. godine, a već u jesen je otvorila svoju prvu osnovnu školu u Sarajevu.
S vremenom se broj škola povećao na šest, a najpoznatija je bila Ženska učiteljska škola, prva takve vrste u Bosni i Hercegovini.
Franziska Lehner je i utemeljiteljica družbe sestara Kćeri Božije ljubavi, a iza sebe je ostavila prepoznatljiva zdanja kao što je Zavod sv. Josipa – današnji Katolički školski centar te Zavod sv. Augustina – zgrada današnje Muzičke akademije.
“U svom vremenu je bila toliko zapažena da je možemo usporediti s Majkom Terezom, koja je otvarala sirotišta po cijelom svijetu. Majka Frnaciska je otvarala škole, inetrnate, zavode, dječija zabavišta i samostane u svim većim gradovima Austro-Ugarske.”, svjedoči sestra Terezija Antunović, iz družbe sestara Kćeri Božije ljubavi.
Koliko je Franciski Lehner značilo Sarajevo i Bosna i Hercegovina govori i činjenica da je krajem 19. stoljeća, u doba loše putne komunikacije, našu zemlju posjetila čak 23 puta.
Osim Sarajeva, majka Franciska Lehner je osnovala i škole u Tuzli, u Breškama i na Palama, gdje su djelovale Drinske mučenice.
U skladu sa životnom filozofijom majke Franciske i kršćanskim načelima, sestre Kćeri Božije ljubavi i danas pomažu ljudima u 12 zemalja, na tri kontinenta.