Međunarodno udruženje proizvođača poslovnog softvera, vodeća organizacija posvećena promoviranju sigurnog i legalnog online okruženja, je podržala nedavnu akciju Agencije za istrage i zaštitu, koja je sprovedena na području Hercegovine, a s ciljem zaustavljanja ilegalne proizvodnje, distribucije i prodaje nosača slike i zvuka u BiH.
BSA u BiH sarađuje već duže vrijeme sa svim relevantnim institucijama u BiH, te agencijama koje su zadužene za provođenje zakona i zajedno sa svojim članovima implementira efektne kampanje o značaju zaštite intelektualne svojine. Zaštita od piratstva je posebno značajna za softverske kompanije ali i za ekonomski razvoj cjelokupne zemlje.
“Nedavna akcija u Hercegovini je veoma ohrabrujuća za industrije koje su najčešče na meti piratstva i sigurno predstavlja pozitivan znak da se piratstvo više neće tolerisati u BiH. U prilog ovome idu i navodi iz Tužiteljstva BiH, po čijem nalogu su pripadnici SIPA-e izvršili pretres u tri grada na ukupno 12 lokacija i pronašli veliki broj nosača slike i zvuka, te opreme za njihovu proizvodnju. Mi ćemo i dalje pratiti nastavak aktivnosti vezane za borbu protiv piratstva i učiniti sve da se zaštite prava intelektualne svojine naših članova od počinioca krivičnih djela koji će se identificirati po završetku akcije pripadnika SIPA-e,” rekao je Džemil Sabrihafizović, pravni zastupnik i glasnogovornik BSA u BiH.
Ova vodeća svjetska organizacija svojim djelovanjem u Bosni i Hercegovini potpomaže borbu protiv softverskog piratstva i redovnim „mistery shopping” posjetama u cijeloj zemlji, s ciljem zaštite potrošača prilikom kupovine računara ali i kompanija koje se bave prodajom softvera, kako bi čitav proces bio u skladu sa važećim zakonodavstvom u BiH.
“Zadovoljstvo mi je reći da je suradnja BSA sa releventnim agencijama koje se bave istragom i zaštitom veoma dobra. Nedavno smo imali priliku da predamo osam krivičnih prijava protiv kompanija koje se bave prodajom računara, a koje instaliraju nelicencirani softver na nove računare i već imamo nekoliko novih slučajeva za koje će krivične prijave biti podnesene sljedećeg mjeseca. Spremni smo pružiti svu podršku agencijama koje su zadužene za provođenje zakona kako bi im pomogli u borbi protiv piratstva u BiH,” naglasio je Sabrihafizović.
Efikasna borba protiv softverskog piratstva je obaveza svake zemlje, a posebno onih koje namjeravaju razviti specifične i profitabilne industrije kao što je informaciona tehnologija. Trenutne akcije SIPA-e predstavljaju veliki korak naprijed u davanju jasnog signala da je i Bosna i Hercegovina spremna da se pridruži borbi protiv piratstva u svim segmentima društva što je važan uslov za pristupanje međunarodnim organizacijama, direktnim stranim investicijama i kreiranju novih radnih mjesta.
BSA – Međunarodno udruženje proizvođača poslovnog softvera Business Software Alliance je vodeća organizacija posvećena promoviranju sigurnog i legalnog online okruženja. BSA je glas svjetske industrije komercijalnog softvera i njezinih partnera – proizvođača hardvera, pred nacionalnim vladama i na međunarodnom tržištu. Članovi BSA predstavljaju jednu od najbrže rastućih industrija u svijetu. Programi BSA podupiru tehnološke inovacije putem inicijativa usmjerenih na edukaciju i zagovaranje politike kojom se promiče zaštita autorskog prava, kibernetička sigurnost, trgovina i e-poslovanje. Članovi BSA su: Adobe, Altium, Apple, Autodesk Inc., Bentley Systems, CNC, Corel, CyberLink, Dassault Systèmes SolidWorks Corporation, Embarcadero, Famatech, Microsoft, Mindjet, Quark, Siemens, Symantec, Tekla, Tele Atlas, and The MathWorks.