Povodom 45 godina rada Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Kantona Sarajevo, održana je promocija Kataloga obnove historijskih spomenika.
Radovi na džamijama Magribiji, Čekrekči, Muslihudinovoj i Alipašinoj, Aškenaskoj sinagogi, Crkvi sv. Josipa, višegodišnja složena obnova Bijele tabije i kapi-kula Vratničkog grada, Latinske ćuprije, starih bosanskih kuća – Alije Đerzeleza i Panjine kule, Vijećnice, te Gazi Husrev-begove palače, samo su neki od preko 100 projekata koje je realizirao Zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Kantona Sarajevo od 2000. do 2010. godine, a potom tematski obradio i predstavio u katalogu obnove historijskih spomenika.
Nakon prvog kataloga koji je bio posvećen periodu obnove poslije agresije na BiH, objavljen je ovaj katalog sa mnogo studioznijim pristupom projektima. U njemu su zabilježeni svi značajni radovi na sanaciji, rekonstrukciji, restauraciji i revitalizaciji stambenih, sakralnih, javnih i drugih spomenika u Kantonu Sarajevo, kao i petnaest elaborata o kulturno-historijskom naslijeđu na koje smo ponosni, jer su urađeni vrlo detaljno, s valorizacijom, kategorizacijom i mjerama zaštite.
Katalog predstavlja vrijedan dokument o svemu što je Zavod uradio u proteklom periodu, o kvalitetnom i stručnom radu, ali i nedostatku sredstava.
Jedanaest cjelina, a u svakoj od njih su predstavljeni sanirani objekti iste vrste, pa se na pojedinačnim mjestima nalaze historijsko-memorijalni kompleksi i spomen obilježja, prostorne cjeline i ambijenti u naselju, arheološke zone i područja, fortifikacijske cjeline i vojna arhitektura, stambena arhitektura, javni objekti, privredni objekti, sakralni objekti, groblja i nadgrobni spomenici, prirodna baština i pokretni spomenici.
Svaki realizirani projekat obnove je praćen tekstom autora u kojem je često sažet višegodišnji posao na nekom projektu što govori da su “vrlo važan dio publikacije zapravo stručnost i trud ljudi koji su učestvovali u izradi knjige“.
Sadržaj, obim i izgled kataloga je impresivan. a ono što je posebno značajno je da je svaki opisani projekt potkrijepljen velikim brojem dokumenata kojima se mogu poslužiti buduće generacije.