Sunčan dan, reći će oni koji se razumiju, najbolje je iskoristiti za šetnju. Pa smo prošetali kroz ili se tek očešali o oko četrdeset mahala, ulica ili znamenitosti starog dijela grada. Svoju sunčanu šetnju dijelimo s vama…
Sarajevski Stari Grad sa bogatim kulturno-historijskim naslijeđem proteže se od Čavljaka, Grdonja, Koševskog potoka, Podhrastova preko Osmica na Trebeviću, Bistričke kule, Vrela Mošćanice, Gornjeg Bioska, Crepoljskog do Kadine Ravni i zatvaru krug ponovo na Skakavcu, Čavljaku…
Stari grad je smješten u istočnom dijelu sarajevske kotline i leži na nadmorskoj visini između 551 metra na kojoj se nalazi Sebilj, najprepoznatljiviji simbol najljepšeg glavnog grada na svijetu, te najvećeg vrha na Bukoviku – 1534 metra.
Stari grad je okružen brdskoplaninskim pojasom: Trebevićem s južne i planinama Crepoljsko i Bukovik sa sjeverne strane.
Stari grad je jezgro iz kojeg je poteklo Sarajevo, to je prostor na kojem se susreću istok, zapad, sjever i jug, isprepleteni šarolikom historijom i različitošću kultura.
Kulturno-historijska komponenta Starog grada je neuporediva sa bilo kojom drugom sarajevskom općinom, jer se u tu nalaze, pobrojat ćemo samo neke, Baščaršija, Kazandžijska ulica, Zlatarska ulica, Brusa i Gazi-Husrev begov bezistan, Sarajevska katedrala, Svrzina kuća, Despića kuća, Morića han, Stari jevrejski hram, Stara pravoslavna crkva, Islamski teološki fakultet, Akademija nauka i umjetnosti BiH, Bošnjački institut, Alipašina džamija, Gradska vijećnica, Kuršumli medresa, Sahat kula, Sebilj…
Razvoju kulturnog turizma doprinosi i održavanje brojnih kulturnih i umjetničkih manifestacija svjetskog i evropskog ranga poput Sarajevske zime, Baščaršijskih noći.
Procjenjuje se da na području starogradske općine živi oko 50.000 stanovnika: od tog broja oko 10.000 mladih od 15 do 30 godina starosti.