Saburina kuća sa dvorištem, sagrađen oko 1750. godine, jedan je od rijetkih sačuvanih primjera stambene arhitekture osmanskog perioda u Sarajevu. U augustu 2014. godine je nakon više od 260 godina otvorila svoja vrata gostima.

Prvobitno je Saburina kuća bila izgrađena kao stambeni kompleks koji se sastojao od više objekata: haremluka (ženska kuća) i selamluka (muška kuća), uz koji se nalazila velika štala. Svaki od ovih objekata, haremluk i selamluk, imali su po dvije avlije. Danas je od kompleksa Saburine kuće ostao samo jedan objekt, tzv. muški dio sa dvorištem.
Kuća će biti otvorena za javnost i za turističke posjete, a služit će i kao kuća za prijeme različitih delegacija, pobratimskih općina, diplomatskog kora.
Kuća je bila u vrlo zapuštenom stanju i njena sanacija je počela 2013. godine. Kompletan enterijer je ostao originalan, a korištene su posebne metode da bi se sačuvao originalni izgled i blago arhitekture. Da bi se došlo do izvornog izgleda plafona i zidova na spratu primijenjene su specijalne metode čišćenja boje.

Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa uradio je projekat rastauracije i konverzacijue ovog objekta. Svaki uništeni dio zamijenjen je drugim od istog materijala i istog načina obrade. Sanacija i kaldrmisanje avlije će najvjerovatnije biti urađeni na proljeće.
Stambena cjelina Saburina kuća, koja se nalazi na Kovačima, 2006. godine proglašena je nacionalnim spomenikom.
Objekt je tokom rata bio direktno pogođen i tom prilikom je bila oštećena krovna konstrukcija, fasadni zidovi i prozori što je sanirao Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo 2002. i 2005. godine.

Kako je objekat i dalje bio nefunkcionalan i u izuzetno lošem stanju, Općina Stari Grad Sarajevo je u protekle dvije godine radila na njegovoj sanaciji i restauraciji. U julu, 2013. godine urađena je prva faza: očišćen prostor oko kuće i unutrašnjost, uklonjen stari malter na zidovima unutar kuće, izmijenjene elektroinstalacije, malterisana unutrašnjost, sanirani podovi i zamjenjene vodovodne instalacije u kompletnom objektu.

Druga faza radova počela je krajem maja ove godine, a urađena je konzervacija i restauracija drvenih elemenata musandere i dekorativnih šišeta, restauracija slikane dekoracije koja obuhvata i restauraciju originalnih slikarija uz prozore. U prizemlju i na spratu su obnovljene tradicionalne peći s lončićima. Pored navedenih konzervatorsko-restauratorskih radova, urađeni su i instalaterski radovi, postavljena rasvjetna tijela i alarmi.

Saburina kuća je opremljena tradicionalnim inventarom ručne izrade: demirlijama sa santračima, ibricima, legenima, mangalima, zarfovima, te ručno taknim pirlitanim sofraboščama, mahramama, ponjavama… U Kući su izložene i replike tradicionalne nošnje bega i begovice iz Brusa bezistana za čiju izradu se materijal nabavljao u BiH, na Kosovu, pa do Indonezije, a radile su se prema složenoj tehnici i umjeću kazaskog zanata.

Gosti i delegacije u Saburinoj kući će imati posebne protokole pisane na njima bliskom jeziku, a bit će dočekivani u osamnlijskom stilu. Svakome ko dođe će biti zanimljivo da vidi izvorne nošnje, koje su replike muzejskih zbirki, kao i demirlije, ibrike, sofrabošče.