U susret devetom Kultur Shocku

Sarajevo, Sofija, Seattle, Brčko, Tokio, New York, Jakarta, San Francisco, popis je gradova iz kojih su dolazili, ili još uvijek dolaze članovi benda Kultur Shock. Prošle godine, upravo s tim bendom imao sam priliku dijeliti pozornicu sarajevskog kluba Cinemas Sloga, ne sluteći što će se dogoditi kada se na pozornici ukaže Gino u pastirskom-rasta outfitu, s brojnim ansamblom iza leđa.

Kultur Shock

Vođa projekta Srđan Jevđević, u ‘prošlom životu’ poznat i kao Gino Banana, odlaskom u SAD potpuno se glazbeno odmetnuo od žanra kojem je na početku karijere pripadao. Sada to kod Gine trese, grmi, udara, ali svirački i aranžerski ne ispada i ne raspada se. Mješavina folka i alternativnog punka, post-grungea i heavy metala uz segmente i zvuke tradicijskih instrumenata i folklora, na način na koji oni to rade, doista je svojevrsni kulturni šok. Uz napomenu kako u njihovom slučaju vrijede stihovi splitskog Osmog putnika: ‘Glasno, glasnije, ja ne znam drugačije…’

No, da ne biste pomislili kako tamo neki bivši pop izvođač lakih nota svira folk-punk-metal i još ponešto, i kako to nije baš nešto posebno i bitno, Kultur Shock će svakog slušatelja, ili posjetitelja njihovih koncerta šokirati količinom energije koju ti glazbenici stvaraju svojim instrumentima. Prva postava Kultur Shocka bila je, doslovce, iz gradova koji su nabrojani na početku teksta. Trenutačni Line Up benda, pored Srđana Gine Jevđevića, čine: gitarist Val Kiossovski, bubnjar i percussionist Chris Stromquist, violinistica Paris Hurley, basist Guy M. Davis i Amy Denio na klarinetu, saxu, thereminu i fruli.

Povod priče o Kultur Shocku svakako je skori izlazak njihovog devetog studijskog albuma pod nazivom Kultur Shock IX. Posljednje što je bend objavio bio je EP Tales of Grandpa Guru Vol.1 iz 2012., ali je od ranije poznato kako Gino nije pretjerani ljubitelj EP-jeva i kako je prije točno godinu dana najavio novi dugosvirajući studijski uradak.

Moglo bi se reći kako je Srđan zapravo imao sreću skrasivši se baš u Seattleu, na sjeverozapadu SAD-a. Iako taj grad nosi epitet najkišnijeg grada u Americi, Seattle je isto tako i prijestolnica grungea, pokreta čiji je najvažniji izdanak Nirvana. Možda je Jevđević pronašao i svoje Sarajevo u Americi, vlažno, kišno i maglovito. Bilo kako bilo, veliku potporu Srđan je imao i od strane bivšeg basiste Nirvane Krista Novoselica, koji je također zaslužan za zvuk Kultur Shocka koji danas poznajemo.

Nakon što je bend izgnan iz World Musica, nastupali su po punk-rock klubovima u Seattleu. Na jednom takvom nastupu našli su se i Krist Novoselic i Jello Biafra, bivši pjevač Dead Kennedysa, te su uz pomoć basiste Faith No Morea Billyja Goulda osigurali Kultur Shocku ugovor sa izdavačkom kućom Koolarrow Records.

Na novom dugosvirajućem albumu Kultur Shocka devet je pjesama. I na samom otvaranju albuma u pjesmi Home, Gino se nostalgično pita gdje je zapravo dom?! U nastavku, slijedi oda rakiji i mamurluku kroz pjesmu Bogu dušu, uz neparne ritmove i žestoki hard core zvuk. Vrijedi izdvojiti i kompozicije Rage Against Old Age i Wild‘n‘Crazy Guys. Prvu zbog žestokog punk-hard corea i izvrsne kombinacije violina i puhača, dok je druga pjesma orijentalna heavy metal simfonija. Pjesma Fobia kaže kako: ‘Nije prokleta naša avlija…’, te kako su krivci za sve loše na svijetu rasne podjele, homofobija… Kompozicija Akšam komotno bi se mogla zvati i ‘Gino i gitare’, uz nezaobilazni orijentalni zvuk u drugom dijelu pjesme i izvrsne buzuki dionice Marija Butkovića. Na album je uvrštena i sevdalinka S one strane Plive, na kojoj je bas gitaru i harmoniku odsvirao Krist Novoselic.

Album Kultur Shock IX službeno će biti promoviran sredinom studenog ove godine.

piše: Mario Iličić

Koliko vam se sviđa ova objava?

Kliknite na srce da ocijenite!

Prosječna ocjena / 5. Do sada ocjenjeno:

Objava nema ocijena! Budite joj prvi :)

sarajevo.co.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *